2020’de akıllı telefon İşlemcileri Nasıl Olacak?

Çok fazla değil 2020'de çıkacak olan telefonların işlemcileri 5G entegreli bir şekilde çalışacak olmasından ötürü gelişmiş özellikleri2de barındıracak.

Akıllı telefonlar için kullanılan ve özel olarak üretilen mobil  işlemciler hızlı bir şekilde gelişiyor. En iyi akıllı telefonlar, tasarlanırken internette 7/24 sörf yapabilmek için gerekli minimum kullanımı karşılayacak transistörlerden oluşan işlemciler barındırıyor. Fakat insanlar, daha gelişmiş işlemciler istiyorlar. Oyun firmaları 3D oyunları geliştirirken, bu hızı ve grafikleri karşılayacak daha kompleks işlemciler gerekiyor. 2020 yılında çıkarılacak işlemciler şimdikinden en az yüzde 50 oranında daha hızlı olacaklar çünkü artık 7 nano metre mimari teknolojisi gündemde. Enerji verimliliğini arttırmak pil sorunlarını gidermek için 7 nano metre çiplere ihtiyaç var. Bir ileriki aşama ise 5 nano metrelik çipler gerekecek.

Mobil İşlemciler için daha fazla alan var

Yeni tanıtılan tüm mobil platformların kıyaslamalarına bakarsanız, ortak bir paydaları olduğunu görebilirsiniz,  hepsinin grafik alt sisteminin performansını iyileştirmek için birçok fırsatı var.  Qualcomm, Snapdragon 730G gibi bazı yonga kümelerinin gelişmiş oyun sürümleri daha şimdiden piyasaya sürüldüler. Şimdiki teknoloji, üretilen işlemcilerin alan bazında 3/4 ‘ünü kullanıyorlar ve geriye kalan 1/4 oranına herhangi bir ALÜ ya da transistör grubu yerleştirilmemiş. Tegra Xavier firması GPU için toplam alanın üçte birini ayırıyor. Tabii ki, bu yonga seti akıllı telefonlar için yeterince enerji verimliliği sağlamıyor. Ayrıca Snapdragon 8xc, modern boyuttaki akıllı telefonlar için çok büyük ve güçlüler. Ancak gelecekte, daha verimli 5 nano metre baskı teknolojisi, daha fazla pil ömrü ve daha verimli bir çekirdek mimarinin bir araya getirilmesini sağlayacak. Son olarak, Samsung ve AMD, bu yıl RDNA mimarisini gelecek nesil mobil platformlarda mümkün kılacak bir anlaşma imzaladı.

Daha özel işlemciler Geliyor

Daha önce de belirtildiği gibi, mobil yonga seti pazarının trendi, enerji verimliliğinden ödün vermeden performansı artırmak için yeni heterojen sistemler için platformda daha fazla alan ayırmaktır. Exynos 9820‘de CPU ve GPU için ayrılan platformun daha az alan kapladığı görülüyor. Yani gelişim için daha alan ve mesafe var demek oluyor. Gelecek yıl, yüksek hızlı Wi-Fi 6 ve 5G modemleri için gelişmiş ağ bileşenlerinin yanı sıra 100 mega piksel kameralardan 4K ağır çekim video ve görüntüleri işleyebilen daha güçlü grafik işlemcileri göreceğiz. Bunların alt yapısı zaten hazırda tutuluyor ve eldeki eski ürünler piyasada eritilmeyinceye kadar da ortaya çıkarılmayacaklar. Çünkü bu pazar milyarlarca dolarlık bir pazar ve her şey para merkezli çalışıyor.

 Entegre 4G / 5G Modemler

Dünyanın dört bir yanındaki 5G ağlarının gelişmesiyle, yeni nesil amiral gemisi yonga setlerinin entegre edilmiş 4G / 5G çoklu modemlerle birlikte gönderilmemesi çok garip bir durum değil. Eldeki 4G cihazların çöpe gitmemesi gerekiyor. Onlar satıldıktan sonra 5G cihazlar piyasada doluşacak.  Ve her büyük yonga geliştiricisinin zaten kendi 5G modemi var. Bunlar Qualcomm Snapdragon X55, Samsung Exynos 5100 ve Huawei Balong 5G01 veya 5000 modelleridir.. 2020 akıllı telefonlar için gelecek nesil entegre modemler geliştirme çalışmaları da devam etmektedir. Yeni nesil 5G’nin amiral gemisi çipleri kesinlikle piyasada görünecek, ancak bazı bölgelerde sadece 4G’li ucuz modeller ortaya çıkacak.  Alternatif olarak, orta sınıf akıllı telefonlar düşük maliyetli yonga setlerini kendi pazarlarında harici 5G modemlerle kolayca birleştirebilecekler.  MediaTek M70 5G ve Exynos 980 daha ucuz 5G telefonlar için umut verici görünüyor.

Daha büyük işlemci çekirdekleri Tasarlanacak

Şimdiye kadar, işlemci çekirdeği konusuna değinmedik; çünkü kısmen işlemci performansı konusuna odaklandık. Fakat performansı etkileyen şey, elektronik donanımların çokluğu ve işlevselliğidir. Çekirdek sayısının arttırılması, bir cep telefonunu bir masa üstü bilgisayar seviyesinde güçlü yapabilecek. Benzer şekilde, 7 nanometreye kadar bir azalmanın amiral gemisi yonga setlerinin düzenini ve enerji verimliliğini iyileştireceği kesin, ve kısa süre sonra orta menzilli yonga setlerinden yararlanmaya başlayacağız. Bununla birlikte, akıllı telefonlar dizüstü bilgisayar performansını elde etmek için çaba harcamaya devam edecekler. Pil tasarrufu sağlamak için, firmalar 8 çekirdeğin hepsini aynı frekansta çalışmak üzere üretmiyorlar. Genelde 2 çekirdek çok güçlü oluyor diğerleri biraz daha yavaş hızlarda çalışıyorlar. Sonuç olarak firmalar, 10 nano metre mimarisinden uzaklaşıp, 7 nano metre ya da 5 nano metre seviyelere indiklerinde, çok daha kaliteli hızlı işlemciler üretebilecekler. Zaten artan ihtiyaçlar firmaları böyle bir yola zorla itecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı