2020’de Windows 10’a Yeni Sürüm Geliyor

2020’de Windows 10’a Yeni Sürüm Geliyor

Microsoft,  29 Temmuz 2015 tarihinde çıkardığı Windows 10 isimli işletim sistemine çok önem veriyor. Öyle ki Windows 10 kullanıcılarının sayısı artış göstersin diye Windows 7’nin desteğini şimdiden çekti. Bunun yanında firma Windows 10’a verdiği desteği kesmiyor ve 2020 yılının ilk çeyreğinde yeni bir Windows 10 güncellemesinin geleceğini söylüyor. Bu güncelleme kullanıcılar ile buluşturulmadan önce oluşabilecek hataları düzeltmek isteyen Microsoft firması güncellemenin test edilmesi için bir beta sürümü yayınladı ve bazı özellikler eklemeyi ihmal etmedi.

Microsoft firmasının 2020 yılının ilk çeyreğinde yayınlayacağı ve Windows üzerinde büyük değişiklikler yapacağı Windows 10 güncellemesinin kullanıcılar tarafından test edilebilmesi için bir beta sürümü yayınlandı. Build 18975 (20H1) ismine sahip bu güncelleme sayesinde, Cortana ile konuşurken, pencereyi herhangi bir yere taşımanıza imkan sağlıyor. Cortana’nın başlat menüsüne bağlı kalmak zorunda olmadan farklı yerlere taşınabilmesi çok güzel bir özellik, çünkü eski sürümde Cortana oynatılamazken hep başlat menüsü açık kalıyor ve bu durum pek hoş olmuyordu.

Cortana’a arkadaşımız oluyor

Cortana hakkında yapılan değişiklikler bununla sınırlı değil, yapılan başka bir değişiklik ileyse Cortana artık daha sohbet bazlı konuşuyor. Yani adeta bir arkadaşınızla konuşuyormuşsunuz gibi samimi cevaplar verip, size şaka yapabiliyor. Bundan dolayı da kullanıcılar Cortana’dan çıkmak istemeyecek gibi görünüyor.

Cortana’ya yapılan güncellemelerin yanında Microsoft, Linux içinde birkaç iyileştirilme yapıldığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre localhost güvenilirlik sorunu ortadan kaldırıldı. Tabii ki Build 18975 (20H1) isimli Windows güncellemesi halen beta sürecinde olduğundan bazı hatalar alınabilir, 2020 yılında tam sürüm çıkış yaptığında bu hatalar ortadan kalkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı