2023 Hedefi İçin 10 Turcorn Hedefi Tutacak mı?

Turcorn için geri sayıma başlandı. Hedef 2023'te 10 Turcorn yaratmak!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yönetimindeki önemli bir girişim olarak görülen ve “melek” yatırımcı pozisyonuna aday en az 10 teknoloji şirketinin 2023’te açılması hedeflenen Turcorn için önemli bir adım daha atıldı. Buna göre Bakan Varank, sektöre yön veren yatırımcı ve girişimcilerden söz konusu proje için adım atmalarını istedi. Bu bağlamda özellikle MUSİAD (Müstakil İş Adamları Derneği) içerisindeki yerleşik sanayicilerden, destek sözü alan Varank, 2023 için hedeflenen 1 milyar dolarlık teknoloji şirketlerinin kurulması için mütabakat zaptını da imzaladı.

Silikon Vadisi Benzeri Bir Alan Kurulucak

Amerika’daki San Fransisco’da yer alan ve bilim teknoloji üssü olarak dünyaca kabul gören Silikon Vadisi’ne benzer bir yapılanma için geri sayıma başlandı. Merkezin nerede olacağı tam olarak kararlaştırılmamış olsa da, Marmara veya Ege’den bir merkez seçilmesi ön görülüyor. Burada, büyük yatırım paketleri adı altında yardımlar da sağlanacak. Yer tesisi ve ekipman için kredi desteği de Bakanlık bünyesinde verilecek. Bununla birlikte Ar-Ge çalışmaları için de personel dahil tüm gideler hesaplanarak ilk dönemler için önemli yardımlarda bulunulacak.

Yeni Samsung, Apple, Xaomi ve Sony’ler için Kollar Sıvandı

Turcorn ile hedeflenen şey, en az 10 tane büyük teknoloji markası yaratmak. Bu markanın dünyanın tüm ülkeleri için cazip olması ve tüketicilere sunulması hedefleniyor. Bunun için yol haritası da şekillenmeye başlandı. Katma değeri yüksek ve yükte hafif pahada ağır teknolojik ürünler ilk sırada yer alacak. Çip, bilişim sektörü, donanımlar, bilgisayar bileşenleri ve akıllı cihazlar, bu adım için seçilmiş en önemli kalemler. Bununla birlikte yine ileri teknolojik ürünler de bu sepete eklenecek. Tıbbi cihazlar ve röntgen-MR gibi cihazlar için de önemli bir girişim başlatılacak. Söz konusu adımlar atılırsa; 10 yıl içerisinde yaklaşık 50 milyar dolarlık katma değer sağlanmış olacak. Bu da 60 milyar dolarlık dış açığı olan ülkemiz için harika bir gelişme kabul ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı