Bilim ve Teknoloji

3 Boyutlu Yazıcıların Sınırları

3 Boyutlu yazıcılarının sınırlarını bir hayal eder misiniz? Sizce bu yazıcılarla neler üretilebilir? Detaylar yazımızda...

Dünya, teknolojide farklı bir yöne odaklanırken, teknolojisi öyle bir boyuta doğru ilerliyor ki, aklın sınırlarını neredeyse sonuna kadar zorluyor desek yanılmayız herhalde. Evinizde kullanmakta olduğunuz yazıcıları bir hayal edin. Sadece bir boyutlu olan ve her şeyi çizdiğini düşündüğünüz bu yazıcılar, oldukça fonksiyonel değil mi? Yazılar, işaretler, resimler ve çok daha fazlasını çıktı olarak size sunması sizi şaşırtıyor olabilir. Peki ya 2 boyutlu yazıcılar? Yani bir sonraki teknoloji? Artık çizdiğiniz resimlere boyut verebiliyorsunuz ve bu harika bir gelişme öyle değil mi? Gölgelendirmeler, tasarım giydirmeler, arka plan entegrasyonu, yeni çizim deneyimleri… kısacası artık bir önceki yazıcılarda çizdiklerinizi daha gerçekçi hale getirdiniz. Peki ya bundan sonrası?

3 Boyutlu Teknoloji İle Daha Gerçekçi Çıktılar

Bundan sonraki teknoloji ne mi? Tabii ki 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, Yani, çizdiğiniz o resimlerin artık gerçekçi bir şekilde ellerinize 3 boyutlu olarak sunulmasını sağlayan teknoloji. Nature Biotechnology dergisinde geçtiğimiz gün yayınlanan bir habere göre, ABD‘de bulunan Wake Forest Baptist Tıp Merkezi’nde yapılan testler sonucunda, yapay 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılan kulak, bir hastaya nakledildi ve son derece başarılı sonuçlar alındı.

3 Boyutlu Yazıcı İle Organ Ürettiler

3 boyutlu teknoloji ile bir organın yapıldığını hayal etsenize. Tüm damarlar, hücreler, dokular, duyum sinir hücreleri, DNA ve yapısı için her ne gerekiyorsa, hepsi 3 boyutlu ortamda üretilmiş ve 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılmış 5 yılı aşkın süredir üzerinde durulan ve bir organının üretimi ile sonuçlanan ve de sadece 11 kişilik bir ekip ile elde edilen bu başarının biraz daha ileri gittiğini düşünsenize? Peki sizce bir sonraki aşama ne olabilir? Hayvanlar da sizce 3 boyutlu teknoloji ile üretilebilir mi? Ya da bir masa, sandalye, araba ve çok daha fazlası. Ve hatta insanlar? Bakalım ve görelim!

Hallederiz kanal kurucusu olan Tolga Özuygur 3D yazıcı ile Iron Man Zırhı Yapımı videosunda görüldüğü üzere önü açık dahada geliştirilebilir farklı alanlar kullanılacağını göstermiş oldu. Gelecek dönemlerde 3D yazılı ile daha ilgin haberler görmeye devam edeceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla