3D yazıcılar ile deri ve kemik üretecek

Bilim insanları, uzayda yaşanan yaralanmalara karşı 3D yazıcılar ile deri ve kemik üretmeyi başardı.

Üzerinde en fazla araştırma yapılan gezegenlerin başında Mars geliyor. Birçok araştırmacı ve bilim adamı kızıl gezegen hakkında veri toplarken, Mars’a yolculuğunda yakın gelecekte olabileceği söyleniyor. Bu araştırma ve gelişmelere göre de bilim insanları da çalışmalarını şekillendirerek önlem planlarını ve çalışmalarını bunlara yönelik yürütüyor.

Uzay görevlerinde oluşan kaza ve yaralanmalara müdahale etmek oldukça zor olduğu gibi telafisi zor olan sonuçlara da yol açıyor. Bundan Mars’a gidecek yolcuların sağlık ve sakatlanma durumlarını göz önüne alarak bilim insanları 3 boyutlu yazıcılardan canlı doku üretebilmek için çalışmalara başladı. Yaralanmaları tedavi edebilmek için Dresden Teknik Üniversitesi ‘nde görevli bilim insanları belkide buluş olarak nitelendirebileceğimiz bir gelişmeye imza attı.

3 boyutlu yazıcıdan deri ve kemik

3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile çalışmalar yapan bilim insanları; kemik ve deri dokusunu üretmeyi başardı. Henüz prototip aşamasında olan bu teknoloji ile, bilim insanları insan vücudunun iyileşme sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; “Vücudunda yanık oluşan bir astronata başka bir astronottan alınan deri dokusunun nakledildiğinde aynı zamanda dokuyu bağışlayan kişide de kolay iyileşmeyen bir yara oluşuyor. Bunun önüne geçmek için yaptığımız çalışmalar kapsamında artık biyobaskı yoluyla deri üretmek mümkün.” ifadeleri yeraldı.

Avrupa Uzay Ajansı ve Mekanizmalar, Malzemeler Anabilim Dalı Başkanı Tommaso Ghidini’nin içerisinde bulunduğu bilim insanları yakın gelecekte sadece uzay için değil birçok hastalığın tedavisinde de kullanılacağının altını çizdi. Kemik üretebilmek için de flamentlere katkı malzemesi olarak kalsiyum fosfat eklendi. İnsanların kemik yapısına destek sağlayan kalsiyum fosfat, kemik büyüdükçe vücut tarafından emildiği de ek olarak belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı