Haberler

50 Milyon Kişinin Bilgilerinin Çalındığı Ortaya Çıktı

50 milyon kişinin bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Peki çalınan bilgiler nerede kullanıldı? İşte detaylar.

İnternet dünyasında veri güvenliği ilk dikkat çeken konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sadece internet dünyası değil, yaşadığımız çağda veri güvenliği en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Bu durumun son örneklerinden birisi de bugün yaşandı. Elde edilen bilgilere göre 50 milyon kişinin bilgisini çalan bir siber çete Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından yakalandı.

Polis Baskınıyla Yakalandılar

Suç örgütünün bir GSM operatöründe yer alan kurumsal düzeyde bir şifreyi ele geçirdikleri ve bu şifre sayesinde de 50 milyon kişinin bilgilerinin ele geçirildiği ortaya çıktı.

Elde edilen bilgilerle beraber suç örgütünün izinsiz GSM hatları açtığı ve başkası adına açılan GSM hatları üzerinden banka hesapları açtığı ve yasa dışı gelir elde ettikleri ortaya çıktı.

Ayrıca bu bilgileri bahis sitelerine sattıklarına ilişkin de bazı bilgiler var. Paylaşılan tüm bu bilgilerle beraber suç örgütünün yakalandığını da belirtelim.

Siber

Ankara başta olmak üzere, Antalya, Hatay, Denizli, İstanbul, Adana ve Kırklareli’nde baskınlar yapıldığı ve 16 kişinin göz altına alındığı da açıklamalar arasında yer aldı.

Suç örgütünün bu bilgileri çeşitli şekilde kullandıklarının ortaya çıkmasının dışında, 50 milyon kişiye ait kimlik ile adres bilgilerinin de ele geçirildiğini bir kez daha hatırlatalım. Şu an için paylaşılan bilgilerde bu detaylar yer alıyor.

Bu arada göz altına alınanlar ile ilgili nasıl işlemler yapıldığı da ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre göz altına alınan şüphelilerden 7’si tutuklandı ve 9 şüpheli ise adli kontrol şartı göz önüne alınarak serbest bırakıldı.

GSM şirketi ve bu bilgilerin tam olarak ne şekilde ele geçirildiği konusunda ise bir açıklama bulunmuyor. Bunun için açıklama yapılıp yapılmayacağı da bilinmiyor.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı