5G Teknolojisinde Neler Değişecek?

Sizce 5. nesil internet teknolojisi 5G neler sunuyor? İşte değişmesi beklenenler...

İnsanlar artık çok daha fazlasının sunulmasını bekliyor. Yeni cihazlar, yeni trendler, yeni teknolojiler ve çok daha fazlasını… İnternet ise, bu aşamada beklentinin en yükseğe çıktığı alanların başında geliyor. Çünkü, özellikle ülkemizdeki eskiyen internet altyapısı, kimi zaman hayal kırıklığı yaratabiliyor ve büyük mağduriyetlere sebep olabiliyor. Neyse ki, bu mağduriyet 2017 yılında protokolü yapılan 4.5 G internet alt yapısı ile bir nebze giderilse de; halen bu teknolojinin yaygınlaşmamış olması ve istenen hizmetin sağlanmasında pasif kalınmasından dolayı, pek de iş görüyor denilemez. Şu anda ise 5. Nesil geniş bant ağ teknolojisi 5G için beklentiler yüksek tutuluyor. Bu teknolojinin kazanımlarının olacağı kesin. Peki nasıl bir kazanım?

 

Daha Yüksek Hız Demek

Ülkemizde de 2020 yılında GSM operatörlerince ilk adımın atılması beklenen 5G, beşinci jenerasyon internet ağı anlamına geliyor. 5. Jenerasyonda aslında IoT (Nesnelerin İnterneti) hedefleniyordu ama bazı küresel olumsuz durumlar, bunu 6G için uyarlanabilir hale getirdi. Bu yüzden hız, bu yeni nesil internette daha ön plana çıkıyor. Buna göre, 5G, özellikle önümüzdeki günlerde 4K’nın yerini alacak olan 8K video çözünürlük teknolojisini destekleyecek. Hali hazırda, 8K video oynatmak imkansıza yakın ve geçişlerde %03’lük bir bekleme meydana getiriyor. Özellikle kısa videolarda, bu süre göze batıyor. Ama 5G ile birlikte bu oran ortadan kalkacak ve 10K’ya kadar çözünürlüğü rahatlıkla destekleyebilecek.

Hali hazırda 1.5 GB’lık PUBG’nin telefona indirilmesi sadece 39 saniye alacak. En iyi Kemal Sunal filmleri için indirme süresi sadece 35 saniye olacak. Netflix ve diğer dijital dizi ve video platformlarında sunulan dizilerin indirilme süreleri 1 dakika olacak. Ve çok daha fazlası artık imkan dahilinde olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı