Mobil

5G’ye Dönüşüm Hızlandırılacak: %13’lük Kullanım Oranı Hedefleniyor

5G Teknolojisi için 2025'te ön görülen hedef, %13 ve fazlası...

İnternet algısının her geçen gün daha da değiştiği ve arttığı günümüzde, özellikle İoT olarak bilinen “Nesnelerin İnterneti” teknolojisinin de benimsenmesi ile hız kavramı daha da önemli bir noktaya geldi. 5G teknolojisi hali hazırda Çin ve Japonya gibi ülkelerde kullanılıyor olsa da Dünya’nın geri kalanında pek de yaygın değil. Ama önümüzdeki 5 yılda ülkemiz adına konuşacak olursak; 5G kullanıcı sayısının tüm internet kullanıcılarına oranı %13 seviyelerine yükseltilecek. Bu yönde büyük adımlar ve yatırımlar yapılmaya başlandı. Bu oran, diğer ülkelerde de hızla yükseltilecek. Bu bağlamda Huawei önemli yatırımlar yaparak başta Almanya ve Fransa olmak üzere birçok ülke ile ön protokol dahi imzaladı.

2025 Yılında 5G’ye Geçiş Hızlanacak ve 3G Tamamı İle Sonlandırılacak

İnterneti en yaygın kullanan ülkelerden biri olan ve sanayi devrimini geçte olsa benimsemesine rağmen İnternet çağı ile eş zamanlı olarak yürümede ısrarcı olan ülkemizde, bu yönde adımlar atılmaya devam ediyor. Özellikle İntel ve Huawei ile 5G hat satın alımında ön protokoller imzalanmak üzere. Bununla birlikte uzak internet ağı için 3 farklı yerli GSM operatörü de ayrı ayrı başvuru metinlerini hazırlamış durumda.

5G’nin 2025 yılına kadar %13’e yükseltilmesi hedefleniyor. Bunun için 2020 veya 2021’de ilk adım atılacak ve sadece 5 yılda bu rakama ulaşılacak. Bu adımlar arasında, alt yapı yatırımları, yap işlet devret modeli ve daha birçok aşamanın titizlikle takip edilmesi bekleniyor. Çünkü 5G’nin maliyeti ülkemize yaklaşık 5 yıl için 30 milyar doların üzerinde olacak.

5G ile birlikte hali hazırda 4.5 G’ye oranla 120 kat daha hızlı geniş bant ağ kullanım hızı ve 1400 kat daha hızlı upload hızı imkanı sağlanmış olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı