Haberler

7 Ekim’de Son Teknoloji İle Donatılan Yavuz, Doğu Akdeniz’e İniyor

Türkiye’yi oyun dışında tutan Avrupa ve bölge ülkelerine misillemeler devam ediyor. Daha önce Fatih sondaj gemisi ile arama ve sondaj gemi sayımız 3’e çıkmış ve daha fazla arama ve sondaj için daha fazla gemi ihtiyacı meydana gelmişti. İşte böyle bir durumda, Yavuz mesaiye başladı. Buna göre Yavuz sondaj gemisi, Akdeniz’in problemli ve hak iddia eden ülkelerin çok olduğu alanlara doğru yönelecek. Bu alanın başında da Kıbrıs Rum Kesimi’nin sözde 7. Münhasır ekonomik bölgesi bulunuyor. ABD ve AB ülkelerinden son dakikada tepkiler gelmesine rağmen 7 Ekim’de sondaja başlanacak.

Yavuz, Kıbrıs Adasının Güneyine Gidiyor

Bildiğiniz gibi ihtilaflı bölgelerin başında gelen ve hem Türkiye hem de Kıbrıs Rum Kesimi’nin kendi münhasır bölgesi olarak ilan ettiği 7.bölgede arama ve sondaj faaliyetleri, çok uluslu şirketler tarafından yapılıyor. Türkiye ve Kıbrıs’ın oyun dışına itilmesi, son teknoloji ile donatılan Yavuz sondaj gemisinin bölgeye Türk savaş firkateynleri eşliğinde gönderilmesini sağladı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından üstlenilen bu projeye göre 7 Ekim’de sahada olacak olan Yavuz, arama çalışmalarının daha önce olumlu sonuç verdiği bölgede bu kez sondaja başlayacak. Yani petrol ve doğal gaz çıkarmaya başlayacak.

Çalışmalar Bitti ve Firkateyn Eşliğinde Gönderilecek

Yavuz gemisi, tıpkı Fatih sondaj gemisi gibi, İtalyan ve Fransız firkateynlerine karşı Türk firkateynler tarafından korunacak. Bu sayede daha güvenli bir sondaj çalışması yürütülecek. Daha önce bu bölgeler Fransız Total ve İtalyan ENİ şirketlerine ruhsat verilerek kullanımlarına sunulmuştu. Ama, bölgenin Türk kıta sahanlığı içerisinde olmasından dolayı, ülkemiz tarafından sıklıkla buna karşı çıkıldı. Şimdi eğer durum istendiği gibi giderse ve sondaj çalışmaları meyvelerini verirse, bu durumda doğalgaz ve petrol üssü kurularak seri üretime başlanacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı