Haberler

ABD Yeni Bir Lazer Silah Denedi

Teknoloji alanında savunma sanayisi artık lazer silahlar üzerinde çalışıyor. ABD, geçtiğimiz günlerde yeni bir lazer silah deneyerek Dünya'ya göz dağı verdi.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu lazer silah üreten ülkeler liginin en güçlü aktörlerinden , geçtiğimiz günlerde California’da yeni bir lazer silah denedi. Detayları pek paylaşılmasa da bu lazer silahın bir tank veya uçak güdümlü olacağı ve entegrasyonunda da Lockheed Martin’in yer aldığı belirtiyor. Özellikle Suriye’deki iç savaşa yönelik olarak kullanılacağı ve Doğu Akdenizde’ki gerilimde de kullanılması beklenen bu yeni lazer silahın aslında ne amaçla üretildiği de sır gibi saklanıyor. Acaba güçlü söylentilerden ve belki de komplo teorisyenlerinin iştahını koparan şu bilgi doğru mu? “Bu lazer silahlar, uzaylılar için üretildi”

Lazer Silah Üreten Ülkeler

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Havelsan ve Aselsan ortaklığı ile üretildiği duyurulan ilk milli ve yerli lazer silahımız ile birlikte, biz de lazer silah üreten ülkeler klasmanına girmiştik. Hali hazırda bu teknolojiyi kullanan ülkeler ise şunlar: ABD, Çin, Rusya, Fransa, Kore, Hindistan ve İngiltere. 8. Ülke olarak ülkemizde de çalışmalar bitti ve IDEF 2019’da başarıyla sunumu ve tanıtımı yapıldı.

 

ABD’nin Yeni Lazer Silah İddiaları

Aslında lazer silah ABD için ilk deneyim değil. Ülkemizin 2016 yılında başladığı ve prototipini sunduğu bu silaha ABD 1978’de sahip oldu. Aradaki 40 yılda ABD oldukça ilerleme kaydetti ve bunu bazı söylentilere göre, uzaya fırlatılan mekiklerde astronotlara uzaylılara karşı güç olması amacı ile verilmekteydi ve bu gelenek halen devam ediyor.

Yeni lazer denemesinde ise, havadaki bir insansız hava aracı (İHA) hedef seçilerek ilk atışta parçalanması ön görüldü. Buna göre İHA tamamı ile yanarak birkaç parçaya bölünmüş şekilde yere düştü. Bu durumda akıllara başka bir komplo daha geldi ve buna göre ABD, yeni lazer silahını Suriye ve Akdeniz gibi yerlerde kullanmanın dışında, uzaylılara karşı da kullanmayı amaçlıyor. Bakalım ve görelim!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla