Altın oran nedir ve Altın oran kuralı

Altın oran, Matematiğin gizemi olan bir rakamdır ve hiç bir zaman çözülemeyecektir. Geçmişte ortaya çıkarılan eserleri günümüzdeki teknoloji ile bile anlayamıyoruz çoğu zaman. Mısırdaki piramitler, Leonardo da Vinci’nin tablosu, salyangoz, ayçiçeği, çam kozalağı ve parmaklarımız arasında ki ortak özellik nedir? Tabi ki Altın oran!

Bu sorunun cevabı Fibonacci isimli İtalyan matematikçinin bulduğu bir dizi sayıda gizlidir. Fi sayıları olarak da bilinen bu sayıların özelliği dizideki sayılardan her birinin kendinden önce gelen iki sayının toplamından oluşmasıdır.

0,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144,233,377,610,987,1597,2584… gibi sayılar Fi sayılarından bazılarıdır.

Görüldüğü gibi (5+8=13, 13+8=21, 21+13=34) sayılar kendinden önceki iki sayının toplamı şeklinde ilerlemektedir.

Fibonacci sayılarının ilginç bir özelliği vardır. Dizideki bir sayıyı kendinden önceki sayıya böldüğümüzde birbirine çok yakın rakamlar elde ederiz.

144/89=1.617

89/55=1.618

34/21=1.619 gibi.

Hatta serideki 13. sayıdan sonra bu oran sabitlenir. Örnek verecek olursak;

233/144=1.618

377/233=1.618

610/377=1.618

İşte bu sayı ALTIN ORAN olarak adlandırılır.Sanatçılar, bilim insanları ve tasarımcılar araştırmalarını yaparken ya da bir ürün ortaya koyarken altın oranı esas alırlar.Hatta günümüz mimarisinde bile altın oran kullanılır. Apple ın amblemi altın orana göre çizilmiştir ve kusursuz bir mimari içerir.
Dünyaca ünlü estetik cerrahlar yıllarca süren araştırmaları sonucu altın orana göre dizayn edilmiş insan bedenleri ve yüzlerinin istisnasız herkes tarafından orantılı ve güzel bulunduğu ortaya çıkarılmıştır.

Altın oran gizemi

Doğamıza kazınmış ölçü, güzelliğin şifresi. Peki dünyanın altın oran noktası nerededir? Bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış Roma mı, aşıklar şehri Paris mi, insanları kendine hayran bırakan Mısır mı, dünyanın en kalabalık şehri olan New York mu ya da binlerce şehirden her hangi biri mi? Hayır Kur’an da şehirlerin anası olarak bahsedilen Mekke’dir. Mekke’nin kuzey kutup noktasına olan uzaklığı ile güney kutup noktasına olan uzaklığının oranı tam olarak 1.618 yani altın orandır. Ayrıca Mekke şehrinin güney kutup noktasına uzaklığı ile iki kutup noktası arasındaki uzaklığın birbirine oranı da yine 1.618 dir.

[affiliate_news id=”3385″]

Tüm insanlığın ortak olarak kullandığı enlem boylam haritasına göre de dünyanın altın oranı Mekke şehridir. Dünyanın altın oranının tam olarak karşılığı Kabe den başka bir yer değildir.Yapılan araştırmalarda altın oranın Mekke şehrinde bulunan Kabe olduğu kanıtlanmıştır.Öyle güzel bir denge ve kusursuzluk var ki bu durum tesadüf kelimesini ortadan kaldırıyor.Ünlü bilim adamı Einstein şu sözle tesadüf olmadığını söyler “Tanrı zar atmaz“. Yine bir diğer bilim insanı Galileodoğanın büyük kitabı yalnız onun yazıldığı dili bilenler tarafından okunabilir. Bu dil matematiktir.” der.Doğada birbiriyle ilişkisiz canlı veya cansız pek çok yapının belli bir matematik formülüne göre şekillenmiş olması onların özel olarak tasarlanmış olduklarının en açık delillerinden biridir. İnsan vücudundan tutunda çevremizde ki birçok nesnede altın orana rastlamak mümkündür.
Matematiğin gizemi hiçbir zaman çözülemeyecek kadar muhteşemdir. 1.618 bu efsane rakamı asla unutmayın….

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı