Bilim ve Teknoloji

Amazon Echo Bu Kez Hacklendi!

Amazon Echo serisinde yer alan bir açık keşfedildi. Açığı bulan geliştiricilere ödül verildi.

Dünyanın en popüler sesli asistan teknolojilerinden biri olan Amazon Echo, genelde başarıları ile gündeme geliyor. Akıllı ev hoparlörünün bu kez gündeme gelmesinin ana nedeni, serinin hacklenmesi oldu. PWn2Own hacker yarışması kapsamında hacklendiği açıklanan Amazon Echo cihazları için hemen bir güvenlik yaması da hazırlandı.

Hacklenen Amazon Echo Modelleri

İlk olarak açık konusunda bazı bilgiler paylaşıldı. Açığın oluşmasının nedeni cihazlarda bulunan eski Chromium sürümü. Eski sürümde yer alan bir bellek taşma açığı var ve bu açık eski sürümler için hala geçerli olan bir açık.

Aynı ağ üzerinden söz konusu açığı kullanarak Amazon Echo Show 5 modelini hackleyen Amat Cama ve Richard Zhu isimli geliştiriciler, sadece Echo cihazını değil, Echo cihazının bağlı olduğu tüm diğer cihazları da hacklemeyi başardı.

Amazon Echo

Açığın ortaya çıkmasını sağlayan çalışma sonrasında, etkinliği gerçekleştiren Trend Micro yetkilileri tarafından da bir açıklama yapıldı. Açık hakkında detayların Amazon geliştirici ekibiyle paylaşıldığını belirten yetkililer, açığı bulan geliştiricilere ise 60 bin dolar gibi iddialı bir ödül verdiklerini belirtti.

Öte yandan söz konusu açığı kabul eden Amazon yetkilileri ise açık hakkında çalışmalara başladıklarını belirttiler. İlk düzenleme güncellemesi yayınlandı ancak büyük bir güvenlik güncellemesinin daha yayınlanacağını öğrendik.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı