Mobil

Android cihazlar iOS cihazlara göre daha avantajlı

Google ve Apple ABD'e olan büyük teknoloji şirketi 2 farklı işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Teknoloji alanında özellikle mobil iletişim konusunda başı çeken iki dev işletim sistemi IOS ve Android özellikle son yıllarda oldukça çekişmeli bir yarış içerisindeler. İkisi de Linux tabanlı olan bu işletim sistemleri sadece telefonlarda değil tablet ve bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. Ancak elbette birbirlerine göre avantajlı oldukları durumlar var. Ios kullanmanın Android’e göre zararları nelerdir?

Açık-Kapalı Sistem

Android açık, Ios ise kapalı bir ekosistem kullanır. Bunun güvenlik açısından faydaları olsa da telefona dışarıdan müdahaleyi çok zorlaştırdığı için tercih edilen bir durum değildir. Ios işletim sistemine sahip telefonlara harici MP3 ya da fotoğraf yüklemesi bile yapılamaz. Bu işlemi iTunes adlı özel yazılımla yapmanız gerekir.

Kullanım Kolaylığı Ve Arayüz

Android 5 adet ana ekran kullanıyor ve bu ekranlara widget adı verilen uygulama kısa yollarını ekleyerek uygulama menüsüne girmeden açmak istediğiniz uygulamaya erişmenizi sağlıyor. Bu yönüyle Ios’a göre avantajlı konuma geçiyor.

Uygulamalar

Android Play Store adını verdiği kendi mağazasında 400.000’den fazla uygulamaya sahip. Ayrıca APK uzantılı dosyaların dışarıdan yüklenmesine izin vermesiyle de kullanıcıların mağazaya bağımlı olmasını engelliyor. IOS’a oranla daha fazla uygulamayı ücretsiz olarak sunuyor.

Sınırlamalar

Anroid işletim sistemine sahip cihazlar neredeyse hiçbir sınırlamaya sahip değil. Ekran parlaklığından, depolamayı kontrol etmeye kadar birçok ayarı dilediğiniz gibi düzenleyebiliyor ve telefonunuzu bilgisayara bağlayıp USB aygıtı gibi kullanarak dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. IOS’ta ise bu mümkün değil.

Cihaz Kapasitesi

IOS işletim sistemi yalnızca Apple marka cihazlarda çalışırken Android düşük cihaz kapasitesine sahip düşük bütçeli cihazlarda da çalışabilmektedir.

Android artık Türkiye’den uygulama alınmasına izin vermeye başlamış ve bu düzenleme sayesinde uygulama sayısında da inanılmaz bir artış görülmüştür. Teknolojiyi, uğraşmayı, cihazınızı kurcalayıp kafa yormayı seviyorsanız IOS işletim sistemine sahip bir cihazın sizi memnun etmeyeceği aşikâr.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı