Antivirüs Programlarında Olması Gereken 6 Özellik

Hayatımızın önemli bir parçası olan internet, sunduğu kolaylıkların yanında dikkatli kullanılarak güvenlik önlemlerinin alınmaması halinde farklı sorunlarda yaşayabileceğimiz büyük bir platformdur. İnternet güvenliğini sağlamak ve sızmaları önlemek için kullandığımız antivirüs programlarında olması gereken 6 özellik, güvenlik konusunda oldukça önemli görevleri yerine getirmektedir.

Antivirüs Programlarında Olması Gereken 6 Özellik

Kötü Amaçlı Yazılımları Tespit Edip Bertaraf Edebilmeli

Korumaya yönelik amaçlarla üretilen bu programlarda olması gereken en önemli özelliklerden birisi, sızma ya da bilgilerimizi ele geçirme amacıyla hazırlanmış olan kötü amaçlı yazılımların tespit edilerek imha edilmesidir. Tüm antivirüs programlarının bu özelliğe sahip olduğunu bilsek de, kullanılan programın başarısı burada oldukça önemli bir unsurdur.

Etkili Bir Güvenlik Duvarı

Cihaza erişimin ve bilgilerin çalınmasının engellenmesi için, etkili bir güvenlik duvarına sahip olması son derece önemlidir. Programlar bu özellikle gelse de, etkinleştirilmemiş olabilir. Programınızın güvenlik duvarını, mutlaka etkinleştirin.

Güvenli Tarayıcı

Tarayıcıları güvenli hale getirecek özelliklerinin bulunması da, antivirüs programlarında olması gereken 6 özellik arasındadır. Sadece direkt olarak indirme ve sızmalara karşı koruma sağlamak yerine, tarayıcıyla arka planda iletişim halinde olacak programların yararı oldukça fazladır.

İndirme Esnasında Koruma

Cihazınıza herhangi bir şey indirirken koruma sağlaması gibi bir özelliğinin, basit kalmaması gerekir. Bu konuda da etkin koruma sağlayacak antivirüs programları, sizi korsan yazılımlara karşı koruyacak kapasitede olmalıdır.

Yedekleme

Bir antivirüs programı için hayati özellikler arasında olmasına karşın, tüm programların bu özelliklerinin olduğunu söylemek maalesef ki mümkün değildir. Yani bilgisayarınızda bulunan önemli dosyaların yedeklenmesinde, antivirüs programlarının bir yardımcı olarak görev yapması gerekir.

Otomatik Güncellemeler

Birçok program, güncellemelerini otomatik yapmaktadır. Bu özelliğin mutlaka şart olduğu bir dönemde, antivirüs programınızın güncellemeleri desteklediğinden kesinlikle emin olun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı