Haberler

Apple’ın Akıllı Cihaz Satışı Düşüyor mu?

Yakın zamanda Apple firmasının iPhone gelirlerinde düşüş yaşadığı haberleri gelmeye başladı. Haberlere göre Apple’ın iPhone cihazları üzerinde gelirleri yüzde 2 civarında düşüş yaşadı.

Apple ay sonunda mali yıl sonuçlarını açıkladığı zaman iPhone gelirleri hakkında detaylar ortaya çıkacak. UBS’in analist ekibi içerisinde yer alan Timothy Arcuri yayınlana raporla Apple’ın iPhone cihazları üzerinden edeceği gelir yüzde 2 oranında düştüğünü söyledi.

Apple’ın iPhone cihazları üzerinden gelirlerinin düşmesinin nedenler arasında küresel talebin düşmesi olarak açıklanıyor. Resmi raporlar verilmese bile yapılan analizler Apple’ın çok fazla yenilik olmadan cihazlarını yüksek fiyatlardan satması gelirleri azalttı. Bu sorunların bir araya gelmesi kullanıcıların daha zengin ve uygun fiyatlı ürünlere yöneltti. iPhone’ın uygun fiyatlı olarak sunduğu iPhone XR modeli beklenen ilginin altında kalması sorunun daha fazla büyümesine neden oldu.

 

Yayınlanan raporlara göre iPhone satışlarının öngörülenden daha kötü olacağı düşünülüyor. Uzmanlar iPhone XR modelinin beklenen satış oranlarını yakalayamadığı ve aşağı yönlü bir riskin devam ettiğini açıkladı. UBS tarafından satış raporlarının hazırlanması Apple’ın hisselerinin de düşmesine neden oldu. Satın alma notu aynı olmasına rağmen Apple firmasının hisseleri yüzde 2 düşüş gösterdi. Bu sonuçların ardından hisse başına 3.52 dolarlık değer kaybı görüldü.

Düşüş İkinci Kez Görüldü

Apple bu açıklama sonrasında ikinci kez bu problemle karşılaşmış oldu. 2007 tarihinden bu yana iPhone yıllık gelirleri 2016 yılında olduğu gibi düşüş yaşamış oldu. 2016 yılında görülen değer kaybı uzmanlar tarafından kabul edilebilir görülüyordu. Bunun nedeni bir önceli sene iPhone gelirlerinde yüzde 52’lik bir artış yaşamıştı. 2015 yılında beklenenden çok daha büyük bir büyümenin görülmesi bu sonuçlara neden olmuştu. Fakat 2018 yılında görülen bu düşüş 2016 yılında olan düşüşle benzerlik göstermiyor. 2018 yılının gelir oranlarının düşmesi Apple firmasının beklentileri tam olarak yerine getirmemesini açıklıyor. 2019 yılının son çeyreğinde ise durumun ciddi oldukça ciddi olduğu görülmekte. Apple firmasının kullanıcılarda gelen bu sert mesaja nasıl bir yanıt vereceği düşünülüyor. Satış fiyatlarının düşmesi uygulama mağazası ile beraber servis gelirlerinin de etkilenmesine neden oluyor. Bu olayların önümüzdeki yılın iPhone modellerine nasıl yansıyacağını ise merak ediliyor. Huawei telefonlarının son yıllarda çıkış yaptığını görmekteyiz bu durum Apple tarafından etkilendiği aşikar ne gibi önlemler alınacağı ise merak konusu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı