Blog

Araç Maliyet Endeksinde İlk 10’dayız

Türkiye, Avrupa’nın ve Dünya’nın araç maliyeti en fazla olan ülkeler listesinde ön sıralarda yer alıyor. Özellikle elektrikli araç maliyetlerinde ilk 10’da olan ülkemiz, dizel yakıtlı araçlarda ise 8. sırada. Peki neden bu sıralama ve ülkemiz neden diğer Avrupa ve Dünya ülkelerine göre çok yüksek miktarlarda satın alma ve vergi ödeme ile karşı karşıya kalıyor? İşte LeasPlan’dan rapor sonuçları…

Dizel Motorlu Araçların Maliyeti 609 Euro

Ülkemizde, dizel motorlu araca sahip bir kişinin ortalama cebinden çıkacak olan para 609 Euro. Yani yaklaşık 3.100 TL. Yani, siz bu gün orta segment bir araç almaya karar verdiğiniz an, her yıl sadece bir araca sahip olma maliyetiniz, 3.100 TL. Ve her yıl siz bunu cebinizden çıkarmalısınız. Elbette, kullandığınız yakıt, araç bakım masrafları ve diğer masraflar da buna eklendiğinde, çok büyük maliyetler ortaya çıkabilmektedir.

En Ucuz İngiltere ve Yunanistan’da

Daha önce Brexit ile büyük güç kaybına uğrayacağı düşünülen İngiltere, araç maliyet endeksinin en düşük olduğu ülkelerden biri. İngiltere’de yıllık maliyet, 560 Euro civarında. Bununla birlikte listede ilk sırayı alan ülke Yunanistan. Her ne kadar battı batıyor diye gösterilen bu ülkede, yıllık araç maliyeti sadece 450 Euro.

Endekste en kötü pozisyondaki ülkeler ise İsveç ve Norveç. Norveç’te yıllık araç sahibi olmanın maliyeti 900 Euro dolaylarında iken; İsveç’te ise bu miktar yaklaşık 870 Euro civarında. Elbette bunlara diğer bakım ve yakıt maliyetleri eklenmiş değil.

Elektrikli Araçlara Rağbet Artıyor

Araştırmada bir diğer dikkat çeken detay ise; elektrikli araç sahibi olmanın gün geçtikçe daha da artması. Buna göre, yeni araç satın alacak her 10 kişiden 3’ü, elektrikli araç satın almayı planlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı