Haberler

Aramco’ya İHA Teknolojisi İle mi Saldırıldı? İHA Teknolojisi Nereye Doğru Eviriliyor?

Aramco'ya gücü yeten İHA'lar nasıl bir teknoloji ile donatıldı?

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın halka arz edilmesi beklenen petrol şirketi Aramco’ya, söylentilere göre İnsansız Hava Araçları yani İHA ve SİHA’lar ile saldırı düzenlenmişti. 1 trilyon dolardan daha fazla değeri olduğu tahmin edilen bu devasa şirketin, S-200 ve Patriotlar ile korunduğu bilinmesine rağmen, neden bu saldırıların önüne geçilemedi? Yoksa yeni nesil saldırı araçları artık İHA ve SİHA’lar mı olacak?

İHA ve SİHA’ların Teknolojik Gücü

Aslında, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), drone’lar ile çok karıştırılan bir teknolojiye sahip. Evet droneler bir yönü ile İHA’lara benzemekte ama İHA, daha güçlü teknolojik varyasyonlar ve kitleme mekanizmalarına sahipken, droneler ise daha basit teknolojiler ile üretilmektedir. Bir sonraki yazımızda droneler ve İHA’lar arasındaki farka değineceğiz. Şimdilik bu konu şöyle dursun ve biz İHA teknolojisine dönelim.

İHA’lar, güçlü gövde yapılarına sahiptir. Bu, kanatların veya motorların arıza ya da parçalanmalarına rağmen havada askıda kalmalarını sağlamak amacı ile oluşturulmuştur. Zira, İHA herhangi bir nedenle düşürülüp “düşman” ülkenin eline geçmesi durumunda kara kutularından dolayı bir stratejik zaaf oluşturabilir. Dolayısı ile, gövde yapıları çelik konstrüksiyonlar ile desteklenmiştir.

İHA’lar, radar sistemlerine sahiptir. Bu yüzden herhangi bir hedefe kitlendiğinde, füzeler gibi o sistemi imha etmeye koşullandırılmıştır. Aynı zamanda Jammer ve diğer sinyal bozucu sistemlere de sahiptir. Güçlü, kamera çözünürlükleri sayesinde, kilometrelerce yukarıdan veya uzaktan, merkezi sisteme görüntü akışı sağlayabilmektedir. Kötü hava koşulları ve gece görüşleri de bu bağlamda teknolojik olarak sorun olmaktan çıkarılmıştır.

İHA’ların, özellikle ABD ve Türkiye gibi ülkelerde artık yeni nesil savaş ve bombardıman araçları olarak kullanılması düşünülüyor. Hem daha az maliyetli olması hem de manevra kabiliyetinin daha gelişmiş olması, bu yönde bir adımın atılmasını sağlayabilir.

İHA’ların Aramco’ya Gücü Nasıl Yetti?

Şimdi esas konumuza değinelim. İHA’ların hem sinyal kesici özelliği hem de çok hızlı ve manevra kabiliyetine sahip olmasından dolayı, Aramco’da her ne kadar füze savunma sistemleri devreye girmiş olsa da, çoktan sisteme kitlendikleri için hedefi başarıyla vurmuştur. Günümüzde sadece S-400’lerin İHA ve SİHA’lara karşı koruma sağlayabileceği düşünülüyor. Bu noktada da halen kesin bir ifade kullanmak biraz zor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı