Haberler

Aurora İle Anlaşma Sağladılar

Huawei, üzerinde yoğun mesai harcadığı Aurora’yı denemek için mütabakat sağlandı Rusya ve Çin gibi büyük ülkeler bu konuya sıcak bakıyor.

Huawei, işletim sistemi olan Aurora’yı cihazlarında denemeye hazırlanıyor. Şimdilik 360 bin cihaz için anlaşmaya varıldı bile. Rusya ve Çin ortaklığına dayalı proje için belirlenen tarih 2020 olması dikkat çekmekte.

Anlaşılan o ki sene içerisinde de birçok olumlu ve olumsuz haberlerle gündemde kalmayı başaran Huawei, manşetten yine düşmeyecek. ABD ile yaşamış olduğu işletim sistemi sıkıntısını aşmak isteyen firma, çözümü Aurora’da arayacak. Kendi işletim sistemi HarmonyOS üzerinde çalışsa da Rus menşeli işletim sistemini daha önce cihazlarında denemesi beklenmekte.

Nüfus Sayımı İçin Kullanılacak

Huawei tabletlerine yüklenecek olan Aurora, Rusya’da yapılacak olan 2020 nüfus sayımında kullanılacak. Sayımın yaklaşık bir ay sürmesi beklenmekte. 360 bin cihaza yüklenecek olan işletim sistemi her iki ülke için de önemli bir proje konumunda. Eğer Aurora başarılı bir şekilde testi geçerse daha büyük anlaşmalar sağlanabilir.

Proje başarılı olursa Huawei, kendi işletim sisteminden tam verim alıncaya kadar ABD baskısından biraz olsun kurtulacak. Rusya ise şu an için aktif olarak kullanmadığı işletim sistemini deneme alanı bulmaktan oldukça mutlu. Amerika ile de sık sık karşı karşıya kalan Rusya, Huawei ile yan yana durmayı tercih etmişe benziyor.

ABD’nin bu konuda ne düşündüğü hakkında herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak Çin-ABD teknoloji savaşının büyüyerek devam etmekte olduğu açık. Rusya da teknoloji alanında iki dünya devinden Huawei’nin tarafını seçmiş görünmekte.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı