HaberlerMobil

Avrupa’da Yapılan Satışlarda Samsung Apple’a Fark Attı

Son yıllarda yapılan pazar araştırmalarına göre Samsung, Avrupa’da çok iyi bir performans gösteriyor. Öyle ki firma geçtiğimiz yıldan bu zamana kadar geçen süreçte %21 büyüme gerçekleştirdi ve 2019 yılının son çeyreğinde büyüme oranı %8’i geçti. Bu rakamlara göre Samsung’un akıllı telefon sektöründeki payı %40’a ulaşmış durumda.

Avrupa’da Yapılan Satışlarda ’a Fark Attı

Akıllı telefon pazarının iki büyük devi Apple ve Samsung her zaman büyük rekabet içerisindeler ve, birbirleriyle kıya sıya yarışıyorlar. Apple son yıllarda satış konusunda eskisi kadar başarılı değil ve bu durum Apple’ın ufak çaplı bir krize girmesine sebep olup, firmayı telefon fiyatlarını düşürmeye kadar itti.

Son yıllarda yapılan pazar araştırmalarına göre Samsung, Avrupa’da çok iyi bir performans gösteriyor. Öyle ki firma geçtiğimiz yıldan bu zamana kadar geçen süreçte %21 büyüme gerçekleştirdi ve 2019 yılının son çeyreğinde firmanın büyüme oranı %8’i geçti. Bu rakamlara göre Samsung’un akıllı telefon sektöründeki payı %40’a ulaşmış durumda.

Samsung, Apple ve Huawei’yi ezdi geçti

Açıklanan rakamlara göre Güney Kore menşeili Samsung firması Avrupa’da yapılan akıllı telefon satışlarında %40’lık bir pazar payına sahip, firmanın en yakın rakibi Huawei’nin Pazar payı ise %20. Huawei firmasını %11’lik pazar payıyla Xiaomi takip ediyor. Apple ise Avrupa pazarında yalnızca %6’lık bir Pazar payına sahip.

Bu rakamlara göre Samsung en yakın rakibi olan Huawei’yi ikiye, Apple’ı ise altıya katlamış durumda. Tabii ki Samsung’un bu kadar başarılı olmasının bazı sebepleri var.

Samsung’un satışlarının artmasındaki sebepler

Samsung’un Avrupa’da yapmış olduğu satışların artmasını etkileyen bazı sebepler var. Samsung’un akıllı telefon sektörünün önemli bir kısmını ele geçirmesindeki en önemli neden Huawei’nin ABD başkanı Donald Trump tarafından Çinli firmalara uygulanan kısıtlamalara maruz kalmasıdır.

Samsung firmasının satış başarısını arttıran bir diğer neden ise son çıkan A serisinin kullanıcılar tarafından çok sevilmesidir. Samsung A serisini pazarlamada doğru reklam hamleleri yaparak satışlarını büyük oranda arttırmayı başardı.

Xiaomi yavaş ama emin adımlarla ilerliyor

Fakat Samsung eğer Avrupa pazarında her zaman lider konumda olmak istiyorsa %40 oranındaki pazar payını daha da arttıracak hamleler bulmalı. Çünkü bir diğer Çin menşeili akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi kısa süre içerisinde sektördeki Apple ve Oppo gibi önemli rakiplerinin önüne geçti, Xiaomi eğer bu hızla büyümeye devam ederse önce Huawei’yi daha sonraysa Samsung’u geçecek.

Avrupa’daki yatırımlarını arttıran Çinli telefon üreticisi Xiaomi’nin tercih edilmesinin de bazı sebepleri var. Bu sebeplerden ilki firmanın yüksek donanım özelliklerine sahip telefonlar üretmesi. İkinci sebep ise Apple’ın son zamanlardaki satışlarının düşmesidir. kullanıcıları yeni çıkan telefon modellerinden memnun kalmayınca Çinli firma Xiaomi’yi tercih etmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla