Ay’a Adım Atacak Yeni Proje Artemis

NASA, Artemis projesi için detayları açıkladı. Ay'a yeniden ayak basılmasını sağlayacak olan proje için detaylar neler? Çalışmalar ne zaman son bulacak? İşte detaylar.

NASA, uzay araştırmaları ve uzay teknolojileri konusunda yeni bir döneme giriş yapmış durumda. Öyle ki artık yeni iş ortaklıkları açıklanmaya başladı. SpaceX gibi firmalarla ortaklık içerisine giren NASA’nın şu sıralar gündeme gelmesine neden olan proje ise Artemis projesi.

Ay’a adım atılmasının 50.yılının kutlandığı şu sıralar, Artemis projesi için de detaylar açıklanmaya devam ediyor. Son 50.yıl kutlamalarında Artemis projesi için yeni detayların paylaşıldığını gördük. NASA tarafından paylaşılan yeni detaylar ise bu kez ne kadar iddialı bir sistem üzerinde çalışıldığını ortaya koymuş oldu.

Artemis Projesi Hazır

Ay’a adım atılmasının 50.yılı için kutlama yapılan etkinlik sırasında konuşan Başkan Yardımcı Mike Pence tarafından yapılan konuşmada, bazı detaylar açıklandı. Açıklanan bilgilere göre Ay’a mürettebatı taşıyacak olan kapsül için hazırlıklar tamamlandı.

Kapsül için testlerin tamamlanmak üzere olduğu belirtiliyor. Kapsül hazırlıklarının tamamlanmasıyla beraber kapsülü taşıyacak olan teknolojiler hakkında da bilgi verildi. Buna göre kapsül Orion uzay aracı ve özel olarak geliştirilmiş olan SLS roketleriyle taşınacak ve Ay yüzeyine iniş yapılması sağlanacak.

Artemis

Sadece kapsül testi değil bunun yanında roketler için de testlerin devam ettiği belirtiliyor. Testlerin tam anlamıyla sona ermesinin ise 2023 yılını bulması bekleniyor. 2023 yılına kadar bir dizi testin devam etmesi söz konusu olacak. Testlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanması durumunda ise görevin 1 yıl sonra başlayacağı açıklandı.

Yeni ekibin aya ulaşması için 2024 yılının hedef gösterildiğini ekleyelim. 2024 yılında uçuş gerçekleştirilecek ve bir kez daha Ay’a çıkılmış olunacak. Burada önemli bir detaydan daha söz edelim NASA tarafından verilen bilgilere göre Ay’a çıkacak olan yeni ekibin içerisinde mutlaka bir kadın astronot bulunacak. Bu yönüyle de proje ilklerden biri olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı