Bilim ve Teknoloji

Ay’a İniş Görüntüleri Satıldı

Ay’a ayak basılmasına ilişkin görüntüler satışa çıkarıldı. Açık arttırma ile satılan görüntülerde neler var? İşte detaylar.

Ay’a ayak basılmasının üzerinden 50.yıl geçti. Şu sıralar 50.yılının kutlandığını gördüğümüz olayla ilgili olarak sürekli yeni bir gelişme yaşanıyor. Kısa süre önce 50.yıl kutlamaları sırasında, yeni proje için yapılan açıklamaları dile getirmiştik. Şimdi ise çok daha özel bir haber ortaya çıktı.

Bu kez Ay’a ayak basılması sırasında çekilen görüntülerin açık arttırma ile satıldığı açıklandı. New York sınırları içerisinde bulunan Sotheby’s müzayede evi içerisinde yapılan açık arttırma ile satılan görüntüler, bir tarihin ortaya çıkmasını sağladı.

Ay Görüntüleri Satıldı

Daha önce de benzer bir durum yaşanmıştı. Aslında istemeden de olsa NASA’da staj yapan Gary George isimli bir genç tarafından, fark edilmeden ay görüntüleri de satın alınmıştı. O dönem 217 dolar gibi bir ücretle diğer 65 kasetin içerisinde yanlışlıkla Ay’a ayak basıldığı anların görüntüsünü de alan genç, bu görüntüleri satmamıştı.

Şimdi ise 3 kasetten oluştuğu açıklanan görüntülerin açık arttırmaya çıktığı belirtildi. Bahsettiğimiz açık arttırma kapsamında satışa çıkan 3 kaset, rekor bir fiyata alıcı buldu. Açık arttırma kapsamında kasetlerin toplamda 1 milyon 820 bin dolara satışının gerçekleştirildiğini belirtelim.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

#AuctionUpdate Moments ago in our New York salesroom, on the 50th anniversary of the Apollo 11 lunar landing, three original NASA videotape recordings of that historic event sold for $1.8 million – more than 8,000 times the price paid for the tapes at a government surplus auction in 1976 by then-NASA intern Gary George. Unrestored, unenhanced, and unremastered, the videotapes represent the earliest, sharpest, and most accurate surviving video images of man’s first steps on the moon. At a combined run time of 2 hours and 24 minutes, the tapes capture everything from Neil Armstrong’s declaration: “That’s one small step for man, one giant leap for mankind,” marking the historic moment the first human set foot on another world, to the “long distance phone call” with the President of the United States, and the planting of the American flag. #SothebysinSpace #Apollo50 #Apollo50th #Apollo11 #SpaceExploration #MoonLanding

Sotheby’s (@sothebys)’in paylaştığı bir gönderi ()

NASA’nın Ay’a ayak basmanın üzerinden 50.yıl geçmesine rağmen, hala konuya ne kadar ilgi duyulduğu da görülmüş oldu. Satılan görüntülerin içerisinde ne olduğuna gelecek olursak; Görüntüler içerisinde Neil Amstrong’un Ay yüzeyine ilk attığı adımın görüntüleri var.

Ayrıca aynı video içerisinde ABD Başkanı Richard Nixon’ın ses kayıtlarının yer aldığını da görmekteyiz. Görüntülerin satıldığı, Instagram üzerinden yapılan paylaşımla da doğrulanmış durumda. Yapılan paylaşım içerisinde görüntülerden bir kesitin bulunduğunu da eklemek gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı