Bilim ve Teknoloji

Bilim Dünyasını Hareketlendiren Deniz Canlısı

Hayalet görünümü ile bilim adamlarını hem heyecanlandıran hem de korkutan bir deniz canlısı keşfedildi. Elbette keşfedilmeyi bekleyen binlerce ve hatta milyonlarca deniz canlısı var ama bunu onlardan farklılaştıran en önemli özelliği ise hiç kuşkusuz korku filmlerinde ve bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz hayaletlere oldukça benziyor olması. Aslında sonradan anlaşıldığı kadarı ile bu canlı bir deniz anası türü. Bu kadar farklı görünmesi de türün bir özelliği olan korkarken bu hale gelmesi. Yani normal durumlarda, sıradan bir deniz anası gibi görünüyor ama bir tehdit algıladığında resimde gördüğünüz şekli alıyor. Şimdi ise bilim adamları bunun nedenini araştırıyor.

Sürekli Olarak Şekil Değiştirebiliyor!

Deepstaria adı verilen ve tıpta derin yıldız olarak tanımlanan bu canlı, sürekli olarak hemen hemen her şeye tepki verebiliyor. Ve bu tepkiye göre de şekil değiştiriyor. Sıradan bir deniz anasından aslında bir farkı yok. Ama tehdit zamanlarında o kadar çok farklı şekillere bürünüyor ki, her şekle girebiliyor.

Bir çöp kutusu boyutunda olan bu canlı, iç kısımda kol gibi çıkıntılara ve bir hayvan yüzünü anımsatan duyu organlarına sahip. Bir torba gibi sürekli inip çıkması ve pembeden beyaz ve kırmızıya sürekli geçişi onu harika bir belgesel starına dönüştürmüş durumda. Çünkü bu canlının bulunduğu yere şimdinden 2 belgesel kanalı izin başvurusunda bulunmuş durumda. Ama Youtuber’lar izinsiz bir şekilde bu hayvanın videosunu çekip sosyal medya kanallarında paylaşmaktan çekinmiyorlar.

Okyanusun derinliklerinde yaklaşık 1 feet derinlikte yaşayan bu canlıların asıl keşfedildiği ve hangi amaçla bu hayvana ulaşılacak kadar okyanusa dalındığı halen bilinmiyor. Ama deniz altıların kamera sensörlerine takılmalarından kaynaklı bir keşif olabileceği üzerinde duruluyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı