Bilim ve Teknoloji

Bilim İnsanları Bu Sefer ”Görünmezlik Pelerini” İçin İddialı Bir Adım Attı

im dünyası içinde bulunduğumuz dönemde çok ilginç çalışmalara imza atıyor bu çalışmalardan biri olan “ikinci cilt pelerini” adında ki çalışma ile Harry Potter filmindeki görünmezlik pelerini gerçek olabilir. Science Daily’de yer alan bir habere göre bulunduğu alana göre renk alan bir pelerin üzerine çalışmalar yapıldığı yazılı.

Bilim İnsanları Bu Sefer ”Görünmezlik Pelerini” İçin İddialı Bir Adım Attı

Bilim dünyası içinde bulunduğumuz dönemde çok ilginç çalışmalara imza atıyor bu çalışmalardan biri olan “ikinci cilt pelerini” adında ki çalışma ile Harry Potter filmindeki görünmezlik pelerini gerçek olabilir. Science Daily’de yer alan bir habere göre bulunduğu alana göre renk alan bir pelerin üzerine çalışmalar yapıldığı yazılı.

Harry Potter takipçileri bu karakterin film yada kitabında yer alan görünmezlik pelerinini mutlaka merak etmişlerdir. Harry Potter, olay örgüsünde saklanmak için kullandığı görünmezlik pelerini tüm izleyicileri eminiz ki heyecanlandırmıştır. Ayrıca doğada bir çok hayvan düşmanlardan korunmak için ortam rengini taklit ederek kamufle olmaktadır.


İlginizi Çekebilir! Günde 4 kez çay içenler daha zeki  yazısını okuyabilirsiniz…


Görünmezlik Pelerini Gerçek Mi Oluyor?

Emory üniversitesinde doktora yapan Yixiao Dong, Science Daily’de bir makale yayınladı makalede “Bukalemun’un renk değiştirmesini örnek alarak, doğada bu işin nasıl yapıldığını inceleyerek, rengini değiştirebilen bir akıllı cilt konsepti geliştirmek üzere olduklarını” şeklinde açıklaması yer aldı.

Ekibin bünyesinde olan diğer bilim insanı Khalid Salaita, bu renk değiştirme özelliği olan ikinci cilt projesinin sadece temel bir aşamada olduğu ve gelecek için önemli bir seviyede olduklarını dile getirdi.

Renk değiştirme özelliği olan ikinci akıllı cilt projesinin arkasında renk pigmentlerine dayanmıyor bu çalışmada pigmentler yerine fotonik kristaller kullanılıyor. Fotonik kristaller ortam renklerine uyum sağlamak için ışığın dalga boylarından faydalanıyor.

Fotonik kristallerin kullanıldığı ikinci cilt projesinde Fotonik kristaller ortam rengine uyumlu olabilmesi için kristallerin oluşturduğu desenleri ve aralıkları değiştirmesi gerekiyor. Bu durum Fotonik kristaller kapladığı alanın büyüklüğü değiştikçe değişmesi anlamına gelmekte.

Khalid Salaita, “kamufle olabilmek için küçülme veya büyüme gerekmesi projedeki en büyük sorun ve kimse küçülen bir kamuflaj pelerini kullanmak istemez” dedi.

Fotonik kristallerin pelerin boyutunu küçültmesi sonucu doğayı inceleyeme başlayan bilim insanları bukalemun videolarında çözümü buldu.

Bukalemunlar renk değiştirmek için fotonik kristaller’i tüm vücuduna yaymıyor sadece bir noktada bulunan fotonik kristaller ile tüm vücudunun rengini değiştirebiliyor. Bilim insanları da pelerinin bir bölgesine yerleştirdikleri fotonik kristaller ile pelerinler küçülme sorununu ortadan kaldırdı.

Projede iyi bir yol kat edilmiş olsa da daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu uzmanlar tarafından belirtildi.

Daha önce yayınladığımız bilim teknoloji haberlerini okumanızı öneriyoruz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı