Bir Türk Firması Olan Netaş ZTE’nin Fiber Altyapısını Ülkemizde Üretecek

Netaş yalnızca kısa süreli bir yatırım yapmıyor. Firma uzun vadeli yatırımları sayesinde hem 5G hem de sonraki teknolojilerinde kullanılabilecek fiber altyapı ihtiyacı için Türk üretimi olan çözümler sunacak.

Bir Türk Firması Olan Netaş ZTE’nin Fiber Altyapısını Ülkemizde Üretecek

Ülkemizin sayılı teknoloji üretim firmalarından biri olan Netaş, ZTE’nin ihtiyaç duyduğu fiber altyapı sistemlerini ülkemizde üretecek. Bu durum ülkemizde teknoloji üretiminin arttırılması konusunda çok önemli. Yaptığı fiber altyapı sistemlerini İTO’ya (İstanbul Ticaret Odasına) sunan Netaş firması buradan yerlilik sertifikası almayı başardı. Netaş firması aldığı sertifika sayesinde ZTE teknolojilerini ilk olarak iç pazarda satacak sonrasında ise yurtdışında bulunan ülkelere ihracat yapılabilecek.

Teknoloji ürünlerinin üretiminde yaklaşık 50 yıldır çalışan Netaş, Çin menşeili bir firma olan ZTE’nin fiber altyapı ihtiyaçları için gerekli olan şeyleri ülkemizde üretecek. Bu konu hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Netaş CEO’su Cemil Müjdat Altay, ZTE firmasının telekom için ihtiyacı olan ürünleri Türkiye’de üreteceklerini bu durumun ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi.

İstanbul Orhanlı’da bulunan fabrikada üretime başlandı

Netaş firmasının İstanbul Orhanlı’da bulunan fabrikasında ZTE’Nin FTTx isimli fiber altyapı sistemlerinin üretimine başlandı. Konuyla ilgili olarak İTO’dan yerli malı sertifikasını alan Netaş, bu hamlesi sayesinde ülkemizin ilk 4G destekli baz istasyonunu üretti. Netaş yalnızca kısa süreli bir yatırım yapmıyor. Firma uzun vadeli yatırımları sayesinde hem 5G hem de sonraki teknolojilerinde kullanılabilecek fiber altyapı ihtiyacı için Türk üretimi olan çözümler sunacak. Şuana kadar üretilen altyapıların Türkiye’ye kazandırdığı tutar 4 milyar TL olarak açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı