Bitcoin Tepetaklak, Hızla 8.000 Dolara Doğru Geriliyor!

Bitcoin, yatırımcılarını tedirgin etmeye devam ediyor.

Kripto para birimlerinin, Fiat para birimlerine (günümüzde kullanılan tedavüldeki resmi para birimleri) göre daha fazla sübvanse edilmesi ve Fiat para birimlerinin yerine kullanılacak algısı gün geçtikçe artıyor. Ama buna rağmen Bitcoin gibi sektöre yön veren kripto paraların değerinde aşağı doğru süzülmeler devam ediyor. En son Haziran ayında 13.500 doları gördükten sonra sürekli olarak satış işlemlerine devam etmesi ile günümüzde 8.200 dolar seviyelerinden alçı beklemeye başladı. Ve eğer bunun önüne geçilemezse; 5.000 dolar seviyelerine kısa sürede inecek gibi görünüyor.

Binance’den Radikal Karar

Kripto para borsalarından olan ve Binance USD’nin (BUSD) resmi sahibi olan Binance, son zamanlarda Bitcoin senaryolarını en fazla ciddiye alan borsalardan oldu. Geçtiğimiz gün sadece 1.800 dolardan el değiştiren Bitcoin işlemlerini gerçekleştiren borsa, Bitcoin’in değerinin düşmesinde etkili oldu. Zira satın almak isteyenler Binance’ye akın etti. Bu kadar düşük miktara Bitcoin satışı gerçekleştirmesi, Binance’nin sisteminde bir hasar olduğu algısını yaratmasına rağmen Stop kararı verilmemesi, durumun bilerek ve kabul ederek yapıldığını gösterdi.

Binance, söz konusu dönemde yaptığı satışlar ile Bitcoin’in değerini büyük ölçüde etkileyecek bir güce sahip olmasa da Blockchain dünyasının bundan orta vadede etkilenmesi bekleniyor. İlk etki de zaten gün içerisinde 400 dolara yakın kayıpla görüldü. Buna neden olan şeyin ise açığa satış işlemi olduğu düşünülüyor. Zira, Forex ve Kripto para borsaları, normal piyasa borsalarına göre spekülasyonlara çok daha açık.

Spekülatörlerin açığa satış işlemleri ile ellerinde olmamasına rağmen açığa işlem göstererek karşılığında dolar almayı ve olmayan Bitcoin’leri bu dolarlarla düşük miktara alarak karşı tarafa tekrar yönlendirdikleri pozisyonlar, Bitcoin’in aşağıya düşmesine neden oldu. Bundan sonraki sürecin bu bağlamda belirleyici olması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı