Böcek Robotlar Güneş Enerjisi İle Besleniyor

Robot teknolojisi üzerinde yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı böcek robotlar istihbarat toplamak için tasarlandı

Günümüzde çok gelişmiş teknolojik araştırmalar, meyvelerini vermeye başladı, öyle ki hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan böcek robotların, enerjilerini nereden alacakları sorunu üzerinde 10 yıldır kafa yoran bilim insanları, artık çözümü buldular.

Harvard Üniversitesinde araştırmalarını sürdüren bilim insanları, ilk defa güneş panelleri olan çok küçük bir boyutta robot böcek üretmeyi başardılar. Bu robot bir arı büyüklüğünde… RoboBee adı verilen robot, casus amaçlar için kullanılacak. Geleneksel bataryalarla büyük sorunlara ve hareket kısıtlığına maruz kalan robotlar, gün boyu güneşin ışıklarını kullanarak, özgürce her yere gidebilecekler. Çapı 3.5 cm olan robot, toplamda 5 cm yüksekliğinde üretildi.

Arının kanatlarından esinlenerek yapılan pervaneleri hem uçuşu hem de dengeyi sağlıyor. Toplam ağırlığı 260 mgram olan bu robot, türünün ilk örneğini oluşturuyor. Gün ışığından başka hiçbir şeye ihtiyacı olmayan arı robot, şu an için uzaktan kontrol edilemiyor sadece belirli bir çapta daire çizebiliyor. Ama yakın süreçte, bilim adamları, bu arı robotu da kontrol edebilecekler.

Böcek Robotlar Nerede Kullanılacak

Şimdilik daire çizdiği için, sadece uzay araştırma merkezlerinde kullanılabilecek olan arı robotlar, uzaktan kontrol mekanizmalarının da geliştirilmesi ile birlikte artık casusluk alanlarında istihbarat birimlerinde çok kolay kullanılabilecekler. İlk uçma testleri başarılı neticeler veren RoboBee isimli arı robot, geliştirilmeyi bekliyor ama, en zor aşama olan enerji tedarik aşaması halledildi bile… Tek sorun, gövdenin boyutunu ve ağırlığını çok arttırmadan, ek aksesuarlar eklemek…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı