Bilim ve TeknolojiHaberler

Boeing Kazalardan Sonra Şirket İçi Radikal Bir Değişime Gidiyor!

Boeing yeni model uçakları olan 737 max8’lerin artarda düşmelerinden sonra çok büyük bir sorun içerisinde girdi. Boeing firması bu model uçakların tekrar göklere yükselmesi için radikal değişiklikler uyguladı.

Boeing yeni model uçakları olan 737 max8’lerin artarda düşmelerinden sonra çok büyük bir sorun içerisinde girdi. Boeing firması bu model uçakların tekrar göklere yükselmesi için radikal değişiklikler uyguladı.

Boeing markası yönetim kurulunda alınan kararla, güvenlik komitesi baştan oluşturuldu, mühendislerin ticari kaygı içinde olmaması için yeni planlar hazırlandı. Ciddi bir kamu ve medya baskısı altında kalan markanın uçakları uzun zamandır uçuş izni almakta zorlanıyor.

Firma içinde mühendisler artık daha yetkili bir mühendise bağlı olacak ve mühendislerin üzerinde ki ticari kaygı ortadan kaldırılacak. Mühendisleri denetlemesi için başmühendise yetki verilecek. Çünkü firma yöneticileri daha önce ki dönemlerde mühendislere ticari çıkarlar için baskı uyguluyordu. Ayrıca uçakların imal edilme noktasında güvenlik ve ürün servis bölümünde çalışan ekip üyeleri de ABD’de bulunan Federal Havacılık sitemine uygun olarak yönlendirilecek.

Bunların haricinde ise şirket yeni nesil pilotlar için kokpitleri ve uçuş kontrol mekanizmalarını yeniden dizayn edecek. Yaşanan kazaların ardından gelişmekte olan ülkelerin pilotlarına karşı güvenler kırılmıştı. Çünkü dünyada pilot eğitimleri her yerde aynı standartlarda verilmediği biliniyor. Boeing bu noktaya dikkat çekmek istiyor.

Boeing CEO’su konumunda olan Dennis  Muilenburg, yakın süre içinde köklü değişiklikler yapacağız dedi ve bir mühendislik firması olarak daha fazla mühendis kültürünü şirketimize entegre edeceğiz diyerek ekleme yaptı.

Uçak kazalarından sonra büyük bir zarar içerisine giren şirket yılın 2. Çeyreğinde 2,94 milyar dolar zarar etti. Firmalara da uçuşu gerçekleşemeyen uçaklar için 5,6 milyar dolar ceza ödedi. Aslında 737 Max şimdiye kadar şirketin en çok satan uçağıydı.

Firma artık pek çok farklı yasal komite tarafından sık sık denetleniyor. Şirketi denetleyen isimlerden biri eski ABD genelkurmay başkanı yardımcısı. Yeniden tasarlanan uçaklarda bir sorun olmaması için hem şirket hem de ABD süreci dikkatle inceliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı