Bosch, Elektrikli Araçları Daha Güvenli Bir Hale Getirecek

Elektrikli araçlarda hayatlarımıza büyük bir hızla girmeye başladı pek çok insan bu tarz otomobillerin doğaya zararsız olduğunu biliyor. Ancak bu araçların eksi puan alan bir bölümü var bataryaları kaza anında yakıt deposu gibi patlamaya ve büyük bir facia çıkartmaya çok müsait. Bosch markası bu konuyu ele alarak bir çözüm üretti elektrikli otomobillerin kazaları sırasında bataryaların tehlike arz etmemesi için kontrollü bir patlama yapmasını sağlayacak.

Bosch markası trafik kazası ardından büyük ve sonuçları felaketi aratmayacak bir patlamayı engellemek için elektrikli arabalarda bataryaları kontrollü bir biçimde patlatmayı hedefliyor. Bu çözümü duyan pek çok insan şaşırabilir ancak bu tehlikeli patlamalar yaşatabilecek olan elektrikli araç bataryaları için iyi bir fikir olabilir.

Firma yetkilileri hibrit ve elektrikli araçların kaza anında akar yakıtlı araçlara göre daha büyük tehlikeler oluşturabileceğini söyledi. Araca enerji veren yüksek elektrik akımı kazadan sonra araç gövdesine elektrik kaçırabiliyor.

Yeni sistem, elektrikli her araca entegre edilebilecek:

Bosch, Elektrikli Araçları Daha Güvenli Bir Hale Getirecek
Bosch, Elektrikli Araçları Daha Güvenli Bir Hale Getirecek

Alman firması Bosch’un çözümü şu şekilde çalışması hedefleniyor hava yastığına bağlı olacak olan bu kontrollü patlama sistemi hava yastıkları açılırsa ardından kontrollü olarak bataryada ki önemli kabloları kesmeyi sağlıyor.

Bosch’un bu sistemi günlük hayatta sıkça gördüğümüz hibrit araçlara yerleştirmek çok kolay. Sistem oldukça hafif ve küçük olduğunda pek çok araca kolayca entegre edilebilir. Bosch, günümüzde elektrikli ve hibrit araçların yaygınlaşması yüzünden hayat kurtarabilecek bir yöntem olarak düşünülüyor. Buna pek çok acil servis uzmanı da katıldığını açıkladı

[affiliate_news id=”3449 “]

Almanya İtfayeciler derneğ; “Trafik kazalarına potansiyel olarak dâhil olabilecek artan elektrikli araçların sayısıyla karşı karşıya kalırken trafik kazaları mağdurlarına yardım etme ve kurtarma misyonumuzu, olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde yerine getirmemiz gerekiyorsa bu sistemler kesinlikle şart” şeklinde bir açıklama yaptı.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Elektrik li araclarin yaygınlaşması lazım ama hem güvenli hem uzun yol yapması çevre ve bizler için daha iyi olur

    1. Teslaya yetişmek için çabalamıyor aslında, Tesla gibi elektrikli araç üreten firmalara çözüm sunuyor ve kendi elektrikli araçlarında da kullanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı