Haberler

CEYD-A Türkçe Destekli Mobil Asistan

Küçük adımlarla büyük hedefe CEYD-A

CEYD-A, Türkçe dil desteğine sahip olan ve komutlarınıza Türkçe cevap veren Android işletim sistemi için bir mobil asistan uygulamasıdır. Siri, Google asistan vb. birçok akıllı asistan uygulamasında yapacağınız trafik sorgulama, fotoğraf çekme, haber okuma ve hava durumu öğrenme gibi birçok özelliği içerisinde barındıran uygulama, kullanıcıların verdiği komutları öğrenen bir uygulama olmasıyla bir kez olsun denenmeye değer.

Öncelikle şunu söyleyelim CEYD-A uygulamasının ismi sizi yanıltmasın uygulama içerisinde hem erkek hem kadın seslendirme mevcut. İstediğiniz ses sitilini seçip kullanabilirsiniz. Uygulama yaklaşık 33 yıldır yazılım sektöründe bulunan Cenker Şişman tarafından geliştirilmiştir. Cenker Şişman daha önce geliştirdiği CleanDisk, VideoCapture, WinPerfect, FTPExplorer gibi uygulamaları sayesinde yazılım sektöründe başarılara imza atmıştı. Cenker Şişman’ın geliştirdiği en önemli projelerden biri ise 1998 yılında Bimeks tarafından “En İyi Yazılım Dalında Mansiyon” ödülüne layık görülen “Panda Future Connection” ismine sahip olan uzaktan bilgisayar kontrol uygulamasıdır.

ceyd-a

CEYD-A 1 milyonu aşkın kullanıcıya sahip

Günümüzde on bini aşan kullanıcısı olduğu belirtilen uygulamaya sürekli yeni fonksiyonlar eklenerek birçok farklı komutu yapabiliyor. Yeni eklenen özelliklerden bazıları ise; IMDB sitesine giriş yapmak, Facebook durumu güncellemek, sesli mesajınızı yazıya dökerek SMS göndermek, kur hesaplamak ve çok daha fazlası. CEYD-A, not defteri özelliği sayesinde konuşmalarınızın notunu alıyor ve ilerde başka işlemler için bu notları tekrar kullanabiliyor. Uygulama içerisinde aracınızı bıraktığınız yeri hatırlatan ve marketten alacaklarınızı size markete vardığınızda hatırlatan, hatırlatıcı özelliklerde mevcut. Bu durum hafızası zayıf olan kişilerin işine çok yaracaktır.

Uygulamayı yazarak da kontrol edebiliyorsunuz

Uygulama yalnızca sesli komutlarla çalışmıyor bunun yanı sıra daha stabil olduğu söylenilen yazılı komutlar sayesinde de istediğiniz şeyleri asistanınıza yaptırabiliyorsunuz. Örneğin “Ankara-Eskişehir arası kaç km” sorusunu uygulamaya yazdığınızda çok hızlı ve doğru bir şekilde yanıt alabiliyorsunuz.

Eğer mobil asistan uygulaması CEYD-A’ı telefonunuza indirmek isterseniz aşağıdaki adımları yapmanız yeterli olacaktır.

  • İlk olarak Google Play Store’u açın ve arama kısmına “CEYD-A” yazıp aratın
  • Daha sonra çıkan sonuçlardan “CEYD-A” seçin ve indir butonuna tıklayıp uygulamayı yükleyin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı