Çin’den Gövde Gösterisi: 3 Uzay Aracı Birden

Çin, geçtiğimiz gün uzaya fırlattığı 3 uzay gözlem aracı ile gündem olmayı sürdürüyor.

Çin’den ABD ve diğer gelişmiş ülkelere her alandaki alternatif ataklar devam ediyor. Bunların en bariz örneklerinden birini geçtiğimiz gün uzaya fırlatılan uzay gözlem araçlarında görmüş olduk. Dünya’nın ABD’den sonra uzaya en fazla uzay aracı gönderen ülke konumunda olan Çin’in, bu gözlem araçları ile neyi hedeflediği ve maliyeti konusuna bu yazımızda yer vermek istedik. İşte ayrıntılar…

Çin’den Gövde Gösterisi: Uzay Gözlem Araçları Fırlatıldı

Uzaya gönderilen 1’i büyük diğerleri ise küçük olan bu 3 uzay aracının farklı görevleri ifa etmek üzere gönderildiği ve üzerlerin’de günümüz son teknolojilerinin barındırıldığı ifade ediliyor. Buna göre bu gözlem araçları hem uydu kontrolü sağlama hem de uzaydaki mekik ve diğer uzay araçlarının akıbetlerini sorgulama imkanı tanıyacak. Aynı zamanda bunların bilinen en önemli görevlerinden biri de Kuzey Kutbu’nu gözlemleyecek olması. Bildiğiniz gibi ABD, Kuzey Kutbu’nda Çin ile büyük bir kapışmaya girerek buraya üsler inşa etmiş ve Çin ile Rusya hakimiyetini sınırlamıştı. İşte Çin’den gelen bu yeni adım, olayı çok yönlü farklı bir aşamaya taşımış durumda.

Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden 3 Uydu Gözlem Fırlatıldı

Şinhua haber ajansına göre, Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden geçtiğimiz gün ardı ardına 3 uzay gözlem aracı gönderildi. Long March-4B yörüngesinde ilerleyen araçlar kısa süre içerisinde uzay yörüngesine yerleşti. Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nin yaklaşık 5 yıldır üzerinde durduğu bu gözlem araçlarının, S-400’ün 150 katı kadar geniş bir alanı tek bir araçla kontrol etmeyi ve gözlemlemeyi amaçlıyor. Sadece Dünya’nın değil, uzay ve diğer gözlem noktalarının da bu gözlem araçlarının hedefinde olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte, en büyük amaçlardan bir diğeri ise; Kuzey Kutbu’nda uçan kuştan haberdar olmak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı