Dijital Dönüşümde Türkiye’nin Ayak Sesleri

Türkiye, dijital dünyanın en önemli aktörlerinden biri haline geldi.

Türkiye, dijital dönüşümde büyük atılımlar yaparak G-7 ülkelerinden sonra 2. klasmanda kendine yer edinen önemli bir ülke konumuna geldi. Dijital dönüşüm ve yerlileşme politikalarının meyvesini verdiği günümüzde, 5 yılda yaklaşık 12 milyar doların ülke içerisinde kalması sağlandı. Önümüzdeki 10 yılda ise bu miktarın 80 milyar doların üstüne çıkması bekleniyor. Bu da, Türkiye’nin cari açığına büyük bir neşter olacak ve belki de cari fazla veren ülke konumuna gelecek. Peki, bu noktaya nasıl gelindi ve Türkiye dijitalleşmeyi nasıl sağladı, hangi boyutlara taşıdı? İşte cevabı…

Dijitalleşmede Dünya’nın Önemli Bir Ülkesi Konumuna Gelindi

Aselsan ve Havelsan öncülüğünde büyük yatırımların yapıldığı ve Tübitak’ın buna önemli katkı sağladığı dijitalleşmede, Türkiye çok önemli bir ülke konumuna geldi. OECD raporlarına göre Türkiye bu bağlamda değerlendirildiğinde tüm OECD ülkeleri içerisinde 3. Sırada yer alarak, milli hasılanın %0.2’sini bu alana AR-GE çalışmaları olarak aktarmasını meyvesini topluyor. Ülke içerisinde ise, Vestel ve Arçelik ile yakalanan bu ivmenin, özellikle dijitali günlük hayata entegre etmenin en kolay ve en ucuz yolu sağlanmış oldu.

Almanya ve Fransa’dan Türkiye Dijital Pazarına Büyük Yatırım

Türkiye’nin bu noktadaki tutumu ve gelişimi, Avrupa’nın lokomotif ülkeleri olan Almanya ve Fransa’nın da dikkatini çekti. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Alman ve Fransız markalarının Türk dijital pazarına giriş yaptığı görüldü. Bunun ilk aşamada 20 milyon dolar düzeyinde bir yatırım olması biraz küçük bir adım olarak görülse de, ileride daha büyük rakamların harcanacağı kesin.

Arttırılmış gerçeklik ve dijital pazarlama sektörü ile birlikte, dijital akıllı cihaz sektöründe de dijitalleşme adımlarını sağlam atan ülkemiz, önümüzde birkaç yılda, Dünya ligine çıkmayı hedefliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı