Dijital Film Platformları için Yeni Düzenleme

Dijital film platformlarında yayınlanan filmler için yeni düzenlemeler geldi. Film yayınlanma süreleri için yeni düzenleme.

Sinema filmleriyle ilgili yapımcılar ile sinema salonu sahipleri arasında gerdin bir dönem yaşanmıştı. İki taraf arasında yaşanan anlaşmazlıklar sonrasında bazı sinema filmlerinin ertelendiğini de gördük. Tüm bu sürecin sonrasında ise Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi.

Düzenleme sonrasında sinema filmleri ve salonlar için bazı düzenlemeler yapılmış oldu. Fakat burada dikkat çeken bir detay daha var. Düzenleme kapsamında dijital platformlar için de bazı kuralların geldiği açıklandı. Buna göre artık dijital platformlarda da filmlerin yayınlanması için belli bir sürenin geçmesi gerekecek.

Dijital Platformlarda Filmlerin Yayınlanması Zaman Alacak

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereğince alınan karara göre filmler beyazperdeden düştüğü zaman, paralı dijital platformlarda yayınlanması için 5 ay geçmesi gerekecek.

diijital film platformu

5 ay boyunca ücretli olarak yayın yapacak olan dijital yayın platformları da filmleri yayınlayamayacak. Bunun yanında ücretsiz olarak yayın yapan platformlar ise 6 aylık süre boyunca yayın yapamayacak. Bu süreyi aşan platformların ceza ile karşı karşıya kaldığını göreceğiz.

Her iki süre için de ek bir düzenleme gelip gelmeyeceği de merak konusu. Sinema perdelerinde filmlerden önce yayınlanan reklamların sürelerine ilişkin de bazı düzenlemelerin yapıldığını da belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı