Dota 2 Hakkında Kısa Tüyolar

12 yıldır Warcraft oyunun Dota haritasını oynayan biri olarak oyunla alakalı bir kaç tüyo vermek istedim..

Tabi bu cümle warcraft felan eskide kaldı şuan dota 2 yapımcıları valve tarafından desteklenmekte ve warcraft ile bağlantısı kalmamıştır. Sizlere yıllarca bu oyunu oynamanın avantajı olarak bazı ufak tiyolardan bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere online oyunların bağımlısı gerçekten bağımlı oluyor. Bu oyunlara bulaşan insanlar kolay kolay vazgeçemiyor. Bunun sebebi ise oyunların uzun soluklu değil yarım saat ile 2 saat arasında bitmesinden kaynaklanıyor. Yani oyuncular Knight Online gibi Word of Warcraft gibi yıllarca tek karakter geliştirmek yerine 5’erli takımlar oluşturup, herkesin kendi karakterini geliştirmesiyle oluşan ve belli bir harita üzerinde taktik ve strateji savaşları haline dönüşen zevkli bir hal alıyor.

Uzun zamandır oyuncusu olduğum Dota 2’nin inceliklerinden bahsetmem gerekirse öncelikle oyunu oynayanların ve yeni başlayanların ilk önce şunu bilmesi gerekiyor. Siz bir karakteri yönetiyosunuz ve eğer düşmanızla karşılaştığınızda ondan güçsüz olsanız bile fake atma yöntemleriyle(örneğin fog’a girerek) düşmanınızı alt edebilirsiniz. İkinci olan önemli konu ise ve bence en önemlisi crep kesmek için tam konsantrasyon sağlamalı ve son vuruş yeteneğinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Unutmayın bir hero öldürmek ile 5 tane crep kesmek aynı goldu kazandırcaktır. Oyun başında ise asla combat hevesinde olmayın öncelik sizin karakteriniz. Tabiki takım olrak oynanan ve bağımsız hareket edenin kasması ve ilerlemesi neredeyse imkansız olan bir oyun. Ama eğer sağlam bir liderseniz veya sağlam bir lideriniz varsa unutmayın o oyunu her zaman kazanabilirsiniz. Takım taktiklerine değinmek gerekirse aslında her durum için farklı taktikler yapabilirsiniz ve tamamen yaratıcılığınız ile alakalı bir durum. Ne kadar yaratıcı bir düşünce yapımız varsa o kadar başarılı olma şansınızda vardır. Bir takım nasıl kurulmalı sorusuna gelince; asla 5 carry’den oluşan takımlar seçmeyin. Çünkü bu 5 kişilik takımların support ve tank herolara ihtiyacı vardır. Ne kadar çok aktif skill kullanabilirseniz o kadar iyi oyuncu olma yolunda ilerliyorsunuzdur.

Unutmayın mükemmel oynayabilirsiniz ama takım halinde bir iş yapamıyorsanız asla tek başınıza başarı sağlayamazsınız. Bunca yıldır öğrendiğim bir şey varsa oda şu dur: İyi support oynayan insan her zaman galibiyet getirir. Koltuğunuzu dik durumda tutarak oynayın sonuçta fiziksel rahatsızlıklar yaşamanız oyununuzdan önemli mi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı