Haberler

Dünyada Bir İlk Olarak Gerçek Zamanlı 8k Hevc Kodlaması Yapıldı

AMD firması tarafından gerçekleştirilen 8k Hevc Kodlaması başarılı oldu.

AMD, geçtiğimiz Cuma günü, gerçek zamanlı 8K Yüksek Verimli Video Kodlama (HEVC) versiyonu oluşturdu. Dünya’da bir ilk olan çalışmada sadece bir tane EPYC 7742 kullanıldı. AVC (H.264)’den daha gelişmiş bir versiyon olan HEVC, kaliteli video çözünürlüğü ve yüksek veri sıkıştırma kapasitesi sunuyor. 7 nanometre Zen’e sahip EPYC 7742 ile yapılan tasarımda gerçek zamanlı 8K çekimi 79 kare hızında gerçekleştiriliyor. EPYC 7742, 64 çekirdekli bir işlemciye sahip. Beamr kodlamada bu çekirdeklerin 64’ü de kullanılmaktadır.

2020 Tokyo Olimpiyatlarında Gerçek Zamanlı 8K HEVC Kullanılacak

Gerçek zamanlı 8K görüntüleri video düzeyinde iyi bir kaliteye sahip. Bu yüzden 8K HEVC ekranın piyasadaki satış rakamı da artış gösterdi. Henüz pek yaygın olmayan 8K HEVC ekranlar önümüzdeki günlerde hayatımızda çok daha fazla yer alacaklar. Bununla birlikte ilerleyen zamanda gerçek zamanlı 8K video görüntüleri ile canlı yayın akışı da görmek mümkün olacak. Öncelikli olarak 2020 Tokyo Olimpiyatlarında kullanılacak 8K ekranlarıyla gerçek zamanlı canlı yayın akışı yapılacağı konuşuluyor.

Yeni İşlemcinin Bir Çok Alanda Kullanılması Bekleniyor

AMD, EPYC ile sadece televizyon akışında yenilik yapılmayacağını belirtti. Elektronik cihazlar üzerinde daha fazla iş yapabilecek bir güce sahip olan ekran özellikle akıllı telefon markalarının ilgisini çekiyor. Teknoloji devi Samsung, 8K gerçek zamanlı ekranları ürünleri için standart bir hale getirmeye hazır. Çipler aynı zamanda, bulut oyun akışına da uygundur. Bu kapsamda Googe Stadia ve GeForce Now gibi servislerin oyunlarında da kullanılması bekleniyor. AMD tarafından yapılan açıklamada, Napoli merkezli olan önceki EPYC işlemcilerin de normalde bu tarz uygulamalar için yeterli olduğu belirtildi. Fakat bu işlemcilerdeki 8K performansının düşük olduğunu ifade ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı