Dünya’lıları Sevindiren Gelişme!

Ozon tabakasındaki incelme miktarında, son 30 yılın en düşük seviyesi yaşanıyor.

Son zamanlarda çevremiz ve Dünya ile ilgili özellikle küresel ısınma bağlamında onlarca farklı kötü senaryo ve gelişmeleri duyuyor olmak, yeterince can sıkıcı öyle değil mi? Biraz da sevindirici ve umut verici haberler duymayı uzun zamandır hak ediyoruz sanırım. Ve biz Dünya’lıları sevindiren mükemmel bir haber servis edildi. Buna göre, Dünyamızı koruyan ve zararlı ışınlara karşı kalkan görevi gören Ozon tabakasındaki delik küçülüyor. Buna göre, 30 yıl önceki haline gelen bu mükemmel gelişme sayesinde, artık küresel ısınma ve buzulların erimesi olaylarını bir süre duyamayabilir ve mevsim normalleri ifadesi ile daha fazla karşılaşabiliriz. Bu durumun devam etmesi halinde ise; Dünya’nın ömrü ve doğal olarak içindekilerin yaşam kalitesi de bariz ölçüde olumlu etkilenecek. Peki buna sebep olan gelişme ne? Neden Ozon tabakası küçüldü? Bu durum daha da devam edecek mi? Detaylar yazımızda…

Son 30 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Buna göre Ozon tabakasındaki deliğin büyüklüğü, son 30 yılın en düşük seviyesine geriledi. Avrupa Birliği’nde merkezi Fransa’da bulunan Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi (CAMS)’nce servis edilen bir habere göre, ölçülen değerlerde, gözle görülür seviyede düşüş meydana geldi. Bilindiği gibi Ozon, 3 oksijen atomunun moleküler birleşmesi sonucunda oluşan ve pratikte kabul edilen bir sözde tabaka. Bu tabaka, Dünya’ya henüz sadece keşfedildiği şekli ile Güneş’ten gelen zararlı ışınların aborbasyonu yani emilimi ile, Dünya’yı bu zararlı ışınlardan korumaktadır.

Ozon Tabakası Sürekli Olarak Küçülüp Büyümektedir

Aslında buna neden ne olduğu henüz tam olarak keşfedilmemesine rağmen, Ozon tabakası sürekli olarak büyüyüp küçülebilmektedir. Spreyler, klimalar, egzoz gazları ve daha birçok etki, bu duruma dolaylı olarak etki etse de, haberimizin detayında da ifade ettiğimiz gibi, bu etkiler çok büyük oranda artmasına rağmen, Ozon tabakasında aksi yönde bir küçülme meydana gelmesi, aslında nedenin tam olarak ne olduğunun bilinmemesine neden oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı