Bilim ve Teknoloji

Dünya’nın En Yaşlısı Türkiye’de Görüldü: Tam 70 Bin Yaşında

Dünya'nın en yaşlı deniz canlılarından ve ekosistemlerinden olan mikrobiyalitlere rastlandı.

Türkiye bir çok alanda tarihin derinliklerine tanıklık eden önemli bir ülke. Sadece çevresel ekosistemde değil; aynı zamanda yer altı ve deniz altı segmentlerinde de, Dünya’nın sayılı zenginliklerine sahip mükemmel bir ülke. Ülkemizde bulunan Dünya’nın sayılı büyük göllerinden olan Van Gölü’nde geçtiğimiz günlerde dalgıçların kamerasına harika bir görüntü karesi yansıdı. Bu karede yer alan şey ise birkaç mikrobiyalitten başkası değildi. İnci kefali cinsi olan bu canlılar, uzun yaşayan endemik canlılar ve su altı zenginliğini sağlayan önemli bir araçtır.

Tam 70 Bin Yıllık Mikrobiyalitler

3712 metrekarelik devasa alanı ile Dünya’nın en büyük sodalı tuzlu gölü olarak kayıtlara geçen Van Gölü’nde bilim çevrelerini heyecanlandıran canlılardan bir yenisine daha rastlandı. Dünya’daki bir çok denizden daha fazla canlı türü ve sayısına sahip Van Gölü’nde son görülen canlılar ise deniz mercanı türü olan Mikrobiyalitler oldu. Üstelik günümüze kadar kayıtlara geçen en yaşlı deniz canlısı olma ünvanını da ele geçirdiler. 18 metre büyüklüğünde olan bu dev canlıların en küçüğü 50 bin en büyüğü ise yaklaşık 70 bin yaşında. Bozulmadan bu denli mükemmel bir şekilde hayatta kalan bu canlıların bu şekilde net bir görüntü sunması da dikkatlerden kaçmadı.

Sualtı Görüntü Yönetmeni olan Tahsin Ceylan tarafından net görüntüler elde edilerek bir örnek alındıktan sonra laboratuvara gönderilen bu canlıların, rekorlar kitabına da kaydının yazılması bekleniyor.

Mikrobiyalitler Bir Yaşam Alanı

Mikrobiyalitler canlı bir ekosistem. Üzerinde binlerce farklı böcek ve parazit barındırıyor. Bunların hiçbiri zararlı olmayan ve denizin su kalitesi ve besin kalitesini sağlayan güçlü mineraller ve salgılar sunuyor. Bu kadar mükemmel bir ekosistemin bu kadar mükemmel bir şekilde kayda alınması da, bizleri oldukça heyecanlandırdı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı