En İyi 5 Cep Dostu Bütçe Takip Uygulaması

Bütçenizi kontrol altında tutmak ve harcamalarınızı düzenli şekilde takip etmek için sizler için derlediğimiz en iyi bütçe takip uygulamalarından birini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bütçeni kontrol etmek oldukça sıkıcı veya genel anlamda hiç anlam ifade etmeyen bir uğraş. Ancak yaşadığımız bu dünyada finansal açıdan güçlü kalarak hayatını sürdürmek zorundasın. Bir restoranda yemek yerken, alışveriş merkezinde alışveriş yaparken veya internet üzerinden sipariş verirken banka veya kredi kartını kullanmak çok kolay.

Ekonomi terimini ister sev ister nefret et, bu alan dolaylı olarak her insanın hayatının bir parçası. Yaşamak için yaptığın her şeyin matematikle, daha doğrusu rakamlarla bir ilgisi var ve bu yüzden bu gibi konuları ucundan da olsa bilmen gerekiyor.

Eğer sürekli stres yapan ve banka hesabını kontrol etme gereksinimi duyan biriysen artık paniklemene gerek yok. Bu kullanımı çok kolay ve kullanıcı dostu bütçe takip uygulamaları harcamalarını kolayca kontrol altına almana yardımcı olacak. Bu uygulamalar sayesinde genel durumunu kolayca gözlemleyecek ve paranı kontrol etme konusundaki endişelerini ve saplantılarını azaltabileceksin.

1. Mint

Mint 2006 yılında kuruldu ve birçok ödül almış bir bütçe takip uygulaması. Tamamen ücretsiz, hızlı ve kullanımı kolay bir deneyim sunuyor.

Uygulamanın özellikleri arasında bütçe araçları, uyarılar, kredi puanı, mobil destek ve Apple Watch uyumluluğu var. Mobil destek ve kredi puanı hizmeti sadece Amerika ve Kanada’daki kullanıcılar için sunuluyor.

Uygulama, genel tanımıyla kullanıcıların harcamalarını ve bütçelerini gözlemleyebilmelerine yarayan kişisel finans hizmeti. Aynı zamanda net servetini de hesaplıyor.

2. YNAB

YNAB 2004 yılında kuruldu. Maddi durumunun farkına kolayca varabilmen için yaratılmış harika ve kişisel bir bütçe takip uygulaması.

Oldukça esnek özelliklere sahip olan bu uygulama aynı zamanda kullanıcıları için İngilizce olarak eğitimler de sunuyor. Harika bir ara yüzü olduğundan da bahsetmek lazım.

Ama bu platformu kullanmayı öğrenmek İngilizce bilenler için bile biraz zaman alabilir. Bu uygulama ücretli olarak sunuluyor ve diğer uygulamalara kıyasla biraz daha pahalı.

3. Mvelopes

Mvelopes 1999 yılında kuruldu. Kişisel bütçeleme uygulaması olup, her ay harcamak istediğin maksimum para miktarını uygulamaya girebiliyorsun. Uygulama sana aylık hesaplamalar yapma konusunda da yardımcı oluyor.

Kullanıcı olarak mevcut maddi durumun hakkında çeşitli tavsiyeler de alabiliyorsun. Bu da yeni ama kötü bir harcama alışkanlığı edinirsen uygulamanın seni uyarmaya başlayacağı anlamına geliyor.

Bu sayede kullanıcıların daha fazla para biriktirebilmesine yardımcı olup, finansal özgürlüklerine daha çabuk kavuşmalarını sağlıyor.

Uygulamanın dezavantajlarından birisi uygulamayı kullanmak için çok fazla bilgi girmen gerekiyor ve bu zaman alıyor. Ara yüzü biraz eski moda ve farklı yükseltme seçenekleriyle farklı tutarlar talep ediliyor.

4. Personal Capital

Personal Capital 2009 yılında kuruldu ve şu an milyar dolarlık bir şirket. Sunduğu hizmet en popüler bütçe yönetim platformu olarak kabul ediliyor. Uygulamayı kullanmak ücretsiz ama varlık yönetim hizmeti için ödeme yapman gerekiyor.

Uygulamanın faydalarından biri, bütçeleme ve yatırım yönetiminin tek bir platform üzerinde olması. Buna ek olarak yatırım ve sorumluluk takibi yapabilmeni olanaklı kılıyor.

Varlık yönetimi için yüksek bir ücret talep ediliyor ve dar bir bütçeleme olanağı ile sınırlı.

5. Quickbooks

Quickbooks 1992 yılında Microsoft DOS ve Mac için piyasaya sürüldü. Bu muhasebe yazılımının küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için farklı sürümleri mevcut.

Her an her yerden yönetilebiliniyor ve oldukça kullanıcı dostu bir uygulama. Kitaplarından, harcamalarına, faturalardan, envanterlere kadar birçok şeyi düzenlemene yardımcı oluyor.

Bütçe takibi özelliğinin yanı sıra Quickbooks birçok farklı sektördeki çok farklı şirketler tarafından kullanılıyor. Bu yüzden bu uygulama işletme sahipleri için daha kullanışlı olabilir.

Son Söz

Konu paranı yönetmek olduğunda para hakkında bilgili olmak ve maddi sorumluluklarını kabullenmek çok önemi. Her yerde karşına çıkan reklamlar sürekli olarak sana bir şeyler satın aldırmaya veya para harcatmaya çalışıyor. Ama buna rağmen para biriktirmek ile ilgili hiçbir şeye maruz kalmıyorsun.

Gereksiz harcamalar veya satın almalar yapmadan önce dikkat ol. Paranı daha kolay kontrol etmen için seninle paylaştığımız bu para yönetim uygulamaları hem ücretsiz hem de ödemeli sürümlere sahip.

Maddi açıdan herhangi bir karar almadan önce kendine sorular sor. Neye yatırım yapman veya paranı neye harcamaman gerektiğine karar vermen için internette bulabileceğin ücretsiz danışmanlık hizmetlerinden yararlan.

Borca girmek çok kolay bir iş. Bu yüzden eğer ödeyemeyeceksen kredi kartı kullanma. Bu uygulamalardan yararlanarak imkanların dahilinde yaşa ve uzun vadede sana faydası dokunacak şeyler için birikim yap.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı