Bilim ve Teknoloji

Evren Düşünülenden Daha mı Genç?

Science dergisinde yayınlanan bir habere göre, Evren'in yaşı sanıldığından daha genç...

Evren araştırmaları genellikle Evren’in daha eski bir geçmişe sahip olduğunu gösteren kanıtlar ile doludur. Her yeni fosil, her yeni arkeolojik kazı ve bulgular, evrenin tahmini yaşını daha da eskiye götürmektedir. Ama son yapılan araştırma, daha doğrusu bulgular, evrenin sanılandan daha genç olabileceğini ortaya koyuyor. Biz de bu yazımızda buna neden olan şeyi sizler için araştırmak istedik. İşte ayrıntılar…

Evren Daha Genç Olabilir mi?

Kozmoloji’nin kabul ettiği en önemli bulgulardan olan ve teorik olarak doğruluğu kabul edilen Hubble Sabiti, hesaplananın aksine daha düşük bir katsayıya eşit olabilir. Bu da, evrenin fosil, bulgu ve kalıntılara göre hesaplandığı en eski yaşını, daha da erkene taşıyabilir ve bu da evrenin daha genç olduğunu gösterebilir.

Hubble Sabiti, 70 olarak varsayılıyor ve bu katsayıya göre, Evren’in yaşının 13.7 milyar yıl olduğu düşünülüyor. Ama, Doppler etkisinden arındırılmış bu kozmolojik katsayının esasında 70 değil, 82.4 olduğu tespit edildi. Bu da 13.7 yıllık evren yaşını 2.3 milyar yıl geriye çekerek 11.4 yıl olarak belirlemiş durumda. Teknik olarak yapılan analizlerdeki bu değişimin ana nedeninin teknolojik cihazların daha hassas bir noktaya gelmesi ve aradaki hız ve uzaklık mesafelerindeki sapma miktarının daha az seviyelere inmesi gösteriliyor.

Almanya’da Max Plank Enstitüsü Tarafından Araştırıldı

Bu araştırma, Almanya’nın saygın kuruluşlarından Max Plank Enstitüsü tarafından hazırlandı. Science dergisinde yayınlanan bu araştırmada, Evrenin yaşının yaklaşık 2 milyar yıl geriye çekilmesine bağlı olarak onlarca farklı teoride değişikliklerin yapılmasını da sağlayacak. Buna göre, Dünya’ya yetecek su miktarı, güneşin zararlı etkilerinin değişkenliği, kutup buzullarının erimesi ve daha birçok gelişme de buna göre farklı hesaplamalara uğrayacak. Zira, bu yapılan hesaplamalar, evrenin yaşı ile doğrudan ilişkilendirilerek yapılmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı