Bilim ve Teknoloji

Exynos İşlemciler için Önemli Değişiklik

Exynos işlemciler için özelleştirilmiş olan çekirdekler değişiyor.

Samsung’un akıllı telefonlarında kullandığı kendi işlemciler olarak bilinen Exynos işlemciler, yeni amiral gemisi akıllı telefon modellerinde yer alan işlemciler olarak biliniyor. Hatta amiral gemisi modellerinde iki farklı işlemci sunulması mantığı söz konusu oluyor. Bazı modellerde Snapdragon, bazı modellerde ise Exynos işlemciler kullanılmakta.

Fakat alınan son karar, markanın işlemci seçimlerini de doğrudan etkileyecek gibi gözüküyor. Öyle ki açıklamaya göre Exynos işlemcilerinde özelleştirilmiş olan çekirdek kullanımına son verilecek.

Samsung ARM Tabanlı Çekirdeklere Geçiyor

Bu zamana kadar marka işlemcilerinde Mongoose çekirdeklerini kullanıyordu. Mongoose çekirdekleriyle beraber bir nevi işlemcilerde özelleştirmeler yapılmaktaydı. Bu yönde kararları gündeme gelen Samsung, şimdi ise özelleştirilmiş olan çekirdeklerine son veriyor.

Exynos

Artık Exynos işlemcilerinde Mongoose çekirdeklerinin sunulmadığını göreceğiz. Bunun yerine markanın ARM tabanlı çekirdeklere geçeceği vurgulandı. Ar-Ge merkezinde çalışan 290 kişilik bir ekibin işine de son vereceği açıklanan Samsung’un, ARM çekirdeklerinde bir standart yakalaması da bekleniyor.

Bu noktada markanın kullanacağı ilk çekirdeklerin ise Cortex A77 çekirdekleri olması beklenmekte. ARM mimarisine sahip olan çekirdeklerle beraber Snapdragon işlemcileriyle Exynos işlemcileri arasında oluşan farkın önüne geçilmiş olacak. Özellikle amiral gemisi akıllı telefonlarında yaşanan fark, tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Tabii ki Samsung’un bu evreden sonrada Exynos işlemcilerini geliştirmeye devam edeceğini ekleyelim. Bu konuda herhangi bir sınır olması beklenmiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı