Haberlerİnternet

Facebook, Binlerce Uygulamayı Askıya Aldı

Bir taraftan Youtube doğrulama rozet politikası diğer taraftan Facebook'un uygulamaları askıya alması sosyal medya alanında zorlukları beraberinde getiriyor.

Sosyal medya devlerinden olan Facebook, yine uygunsuz veri kullanımı ile uğraşıyor. 3. Parti uygulamaların bazı verileri uygunsuz şekilde kullandığını tespit eden Facebook, içerisinde yer alan farklı birçok uygulamaya erişim yasağı getiriyor. Facebook üzerinden ulaşılan on binlerce uygulamaya bu durum yüzünden erişim duracak. Bu tarz uygulamaların ne kadar yoğunlukta bir bilgiye eriştiği ise herkes tarafından merak edilmektedir. Facebook tarafından yapılan açıklamada bu konuyla ilgili çok net detaylara yer verilmedi. Sadece birçok uygulamanın veri gizliliğini ihlal ettiği ve bahsi geçen uygulamalara müdahale edildiğinden bahsedildi. Geçtiğimiz yıllarda Cambridge Analytica tarafından yapılan açıklamalardan ötürü şirket ciddi sıkıntılar yaşamıştı. Bu durumu düzeltmek ve sosyal medya ortamını daha güvenli hale getirmek için çalışan şirket sadece 2018 yılında 600 uygulamayı askıya almıştı. Şimdi ise 400 geliştiriciye ait binlerce uygulamanın askıya alınması ve kullanımının engellenmesi söz konusu.

Birçok Uygulama Üzerinde İnceleme Devam Ediyor

Uygulamaların bir kısmı tespit edilse de büyük bir çoğunluğu üzerinde araştırmalar devam ediyor. Uygulamaların tam olarak ne yaptığı, verileri neden kopyaladığı ve nerelerde kullandığı Facebook tarafından araştırılıyor. Konuyla ilgili en net açıklama ise Facebook şirketlerinin ortaklık başkan yardımcısı olan Ime Archibong tarafından yapıldı.

Archibong, bazı uygulamaların kullanıcıların verilerine eriştiğine ve bu verileri izinsiz şekilde kullandığına işaret etti. Bahsi geçen suçu işleyen tüm uygulamaların yakın zamanda tamamen kapatılacağına da değinen Archibong araştırmaların sürdüğünü belirtti. Bu açıklamadan yola çıkarak yakın zamanda birçok 3. Parti uygulamanın kapatılacağı yorumu da rahatlıkla yapılabilir.

Uygulamaların Tam Olarak Hangi Verilere Eriştiği Açıklanmadı!

Yapılan açıklamada uygulamaların tam adına yer verilmedi. Ayrıca uygulamaların tam olarak hangi verilere ulaştığı da bilinmiyor. Facebook kullanıcılarının bu konuda dikkatli olması büyük önem taşıyor. Yanlış kişilerin eline özel bilgilerin geçmemesi için öncelikle kullanılan 3. Parti uygulamanın izinlerine dikkat edilmelidir. Diğer bir önemli nokta ise uygulama geliştiricisi. Eğer uygulama geliştiricisi güvenli değil ve sadece basit bir uygulama sunuyor ise bu durumda şüphe edilebilir. Dikkatli olunduğu takdirde Facebook üzerinde verilerin kopyalanması işlemlerinin engellenmesi mümkün olacaktı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı