Haberler

Facebook Canlı Yayınlardaki Şiddete Engel Olmak İçin Polisten Yardım Alacak

Facebook, ateşli silah terbiyelerinin birinci kişi görüngesinde videolarını gönderen ABD ve İngiltere’deki polislerle iş birliği sağlama yoluna gidiyor.

Facebook, ateşli silah terbiyelerinin birinci kişi görüngesinde videolarını gönderen ABD ve İngiltere’deki polislerle iş birliği sağlama yoluna gidiyor. İngiltere polisi, bugün yapmış olduğu açıklamada bu tarz kliplerin Facebook sitesinin canlı yayınlardaki birtakım çekimleri belirleyebilecek bir algoritma geliştirmesi hususunda yardımcı olacağını ifade ediyor. Yapılan bu açıklamada Facebook’un İngiltere’nin polis örgütünün önderi Stephanie McCourt, firmanın belirleme algoritmalarını düzeltmeye kararlı olduğunu söylüyor. McCourt, ‘Polis ile kurulacak bu ortaklık, yapay zekâ düzeneklerimizi bu olayları tanımlamak için gerekli verilerle eğitme konusunda yardımcı olmayı planlıyor’ dedi.

Facebook, Bundan Önceki Denemede Başarılı Olamamıştı:

Facebook, bundan daha önce kendi algoritmasını kullanma yoluyla mahzurlu canlı yayınları belirlemeyi denemiş fakat bir başarı elde edememişti. Mart ayı içerisindeki çekimlerin akabinde yapılan açıklamada Facebook’un ürün idaresi başkan yardımcısı Guy Rosen, belirleme metodunun saldırgan kişinin canlı yayınını niçin belirleyemediğini açıkladı: ‘Elinde yeterli miktarda veri yoktu.’

Canlı Yayınlardaki Şiddetin Engellenmesi İçin Neler Yapılacak?

Artık Facebook, polislerin bakış açısıyla yakalanmış olan görüntüleri kullanıyor olacak. Polis örgütleri, kliplerin ateşli silah eğitimi esnasında memurlar tarafından giyilmiş olan ve Facebook’a gönderilen diğer vücut kameraları üzerinden ve buna benzer belirleme metotları geliştiren diğer firmalardan geleceğini açıklıyor. İngiltere’nin mütehassıslık gerektiren operasyonlardan mesul komisyon yardımcısı Neil Basu, ‘Facebook mecrasının yaratmaya çalıştığı bu teknoloji, ateşli silah saldırılarının erken etaplarında belirlenmesi konusunda yardımcı olabilir ve potansiyel bir şekilde dünya çapında polise yardımı dokunabilir. Bir kere tanımlandığı takdirde canlı saldırı yayının otomatik olarak durdurmaya yarayacak bu teknoloji, bu tarz fiillerin yüceltilmesinin ve onlara yön veren ideolojilerin dayanak kazanmasının da önlenmesine yardımcı olacaktır’ diyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı