Bilim ve Teknoloji

Facebook Libra Artık Seri Üretime Geçme Kararı Aldı

Kripto para Libra ve sanal cüzdan Calibra'ya bu yazımızda yer vermek ve detayları sizlerle paylaşmak istedik.

Whatsapp ve Instagram gibi sosyal medya araçlarını bünyesine katarak dev bir imparatorluk kuran Mark Zuckerberg, Dünya’da sadece 10 tane üretilen ilk Hibrid ve elektrikli motora sahip araçtan sonra artık daha geniş bir alanda söz sahibi olmak adına daha farklı alanlara yönelme kararı almıştı. Gelişen finansal yapı ve değişen finansal sistemde yerini almak isteyen Facebook, Blockchain ve Bitcoin’e rakip güçlü 2 kavramı hayata geçiriyor. ile Bitcoin’in gücünü kırmayı hedefleyen ve ile Blockchain teknolojisine alternatifler üreten Facebook neyi amaçlıyor ve istediği nihayi şey ne. İşte yanıtlar…

Libra ve Calibra İle Sektöre Dev Giriş

Bitcoin’in Asya menşeli olması ve tüm Dünya’da Çin ve Rusya hakimiyetini pekiştirdiği düşüncesi, ABD hükümetinin desteği ile Libra’nın hayata geçirilmesine neden olmuştu. Bu “asil” görevi de Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e veren ABD, bu sayede dünyasına da devlet desteği sunmuş oldu. Bu gelişmeler devam ederken, kulislere bomba gibi bir haber daha düştü. Buna göre Libra’nın gelecek yıldan itibaren Londra ve New York borsaları başta olmak üzere güçlü borsalarda Swap ve Swift işlemlerinde kullanılmak üzere ön protokol anlaşmaları imzalandı. Yani gelecek yıldan itibaren bir kripto para birimi ilk defa uluslar arası finans sisteminde resmi elle takas işlemleri için kullanılacak. Bu da altın ve diğer emtiaların pabucunun dama atılacağı anlamına gelebilir.

Calibra İle

Calibra ise Libra’yı saklayabileceğiniz ve yönetebileceğiniz sanal bir cüzdan olarak piyasaya sürülecek. Artık sahibi olduğunuz sanal paraları bu cüzdanda muhafaza edebileceksiniz. Calibra’nın tekelde Libra için üretilmiş olmasına rağmen, ilerleyen dönemlerde diğer para birimleri için de sanal bir cüzdan olarak kullanılabileceği düşünülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla