Facebook Yeni Bir Veri Skandalıyla Gündemde

Facebook için yeni veri skandalları açıklandı. Facebook yine ceza ile karşı karşıya kalacak mı?

Veri skandallarının başrol oyuncuları arasında yer alan Facebook, son yıllarda bu yönde birçok eleştiri almaya başladı. İlk olarak Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkması, sosyal medya devine olan tepkinin artmasına neden olmuştu.

Amerika seçimlerinde kullanıldığı iddia edilen kullanıcı verilerinin sızdırılması ve 50 milyon kullanıcının bilgisine ulaşılması sonrasında Facebook rekor bir ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Şimdi ise benzer bir durum Amerikan Federal Ticaret Komisyonu cezasıyla tekrarlandı.

Facebook Yine Ceza Alacak

Bu kez 5 milyar dolar gibi bir ceza alması beklenen Facebook tarafından bir kez daha veri ihlallerine adım atıldığı açıklandı. Öyle ki bu kez gelen iddialar oldukça can sıkıcı. Firmanın yine sosyal medya gücünü kullanarak, kullanıcıların bilgilerini reklam verenlere sattığı iddia ediliyor.

İddialara göre Facebook yeni bilgileri sızdırmak için iki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini kullandı. İki aşamalı kimlik doğrulama sisteminin kullanıldığını ortaya koyan Washington Post’a göre, kullanıcılar sisteme girmek için cep telefonlarını sisteme kayıt ettiriyor.

Facebook

İki aşamalı kimlik doğrulaması için kullanılan numaraların ise reklam verenlere satıldığı iddia ediliyor. Bu şekilde milyonlarca kullanıcının verilerinin satıldığı ve kullanıcı verilerinin satılmasıyla beraber yeni bir veri skandalının ortaya çıktığı belirtiliyor.

Aynı şekilde Facebook yüz tanıma sisteminden elde edilen verilerin de yine satıldığı yönünde bilgiler var. İddiaların ardından  bir kez daha incelemeye giren uygulamanın nasıl bir kararla gündeme geleceğini zaman gösterecek. İkinci bir veri skandalının nasıl karşılanacağı da merak konusu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı