Haberler

Facebook’a Türkiye’den Büyük Şok!

Veri güvenliği ihlalleri ile başı belada olan Facebook’a bir darbe de Türkiye’den geldi. Geçtiğimiz günlerde Facebook’un 3.kişiler ile olan veri paylaşımlarını yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu durum, Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından da görüldü ve affedilmedi. Buna göre sosyal medya devi tam 1 milyon 600 bin TL’lik bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Daha önce de ülkemizde sosyal medya araçlarına ceza kesilmişti ama bu miktar en yüksek seviyede ikinci defa Facebook’a kesildi. Bilindiği gibi geçtiğimiz sene de yaklaşık 2 milyon TL tutarında bir ceza kesilmişti.

Verilerimiz 3. Kişiler İle Paylaşılıyor

Başlarda her ne kadar Facebook yönetimi bu durumu inkar etse de; Kişisel Verileri Koruma Kurumu bunun için dedektiflerden ve bilişim uzmanlarından oluşan bir ekibi, habersiz olarak görevlendirdi. Görevi başarı ile tamamlayan ekip, Facebook’un birçok açığını ve hatasını rapor etti. Bu raporlar ışığında da Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından Facebook’a 1 milyon 600 bin TL tutarında bir ceza kesildi. Cezasın, 3. Kişilerle fotoğraf, resim, video ve hakkında gibi paylaşımları yaptığı görüldü. Paylaşım yapılan şirketler ve devletler ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken; ABD iç istihbaratı ve ulusal güvenlik kurumlarına servis edildiği düşünülüyor. Aynı zamanda Facebook iş ortakları ve partnerleri ile de bu bağlamda veri paylaşımı yapılmış olabileceği düşünülüyor. Özellikle, telefonunuza gelen veya maillerinize gelen mesajların ana kaynaklarından birinin Facebook’un bu iş güzarlığı olabileceği düşünülüyor.

Başkasının Gözünden Gör İhlalleri

Aslında Facebook’un itiraz edemediği bu cezayı almasının en büyük nedenlerinden biri de “Başkasının gözünden gör” kısmı. Zira bu kısım, veri ihlallerine açık en büyük neden olarak gösteriliyor. Fransa’nın da bu yüzden ceza verdiğini hatırlatmak gerekir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı