Bilim ve Teknoloji

Facebook’tan Göze Girecek Hamle!

Facebook, yeni akıllı gözlüğü Orion'u tanıttı.

Dünya’nın en büyük sosyal medya platformu Facebook, farklı alanlara ve sektörlere el atmaya devam ediyor. Bir süre önce 10 milyon TL değerinde ve Dünya’da sadece 10 tane üretilen Facebook marka elektrikli ve Hybrid teknolojili araba üreterek otomotiv sektörüne giriş yapan şirket, daha sonra Libra ile kripto para “camiasına” göz kırpmıştı. Bununla da yetinmeyen Facebook’tan dev bir hamle daha geldi ve teknolojinin son varyasyonlarını test edecek yeni giyilebilir akıllı teknolojiyi Dünya’ya tanıttı. Buna göre Facebook, Dünya’nın en güçlü gözlük üreticilerinden ve aynı zamanda Unisex tarzı gözlük üretiminde çığır açan Ray-Ban ile ortak akıllı gözlük üretecek. İşte detaylar…

 

Orion Kod Adlı Yeni Akıllı Gözlük

Facebook ile Ray-Ban arasındaki güçlü işbirliği sonucunda geliştirilmesi ve piyasaya sunulması beklenen şimdilik adı açıklanmayan ama Orion kod adı ile bilinen akıllı gözlük, hali hazırdaki akıllı telefon uygulamalarının hemen hemen hepsine sahip olacak. Aynı zamanda göz hareketleri ile yönetilebilecek bu akıllı gözlüğün, kendine özgü farklı uygulamaları da kullanacağı tahmin ediliyor. 1 milyar dolardan daha fazla yatırım yapılacağı söylenen bu yeni teknolojinin aynı zamanda ABD ulusal savunma alanına da entegrasyonu planlanıyor. Bu yüzden ABD’li savunma şirketlerinden Lockheed Martin’in de belirli oranda ortaklık teklif ettiği söylenmekte.

2023 Yılında Piyasaya Sürülecek

Orion’un prototipinin 2020 yılında tamamlanması ve 2023 yılında seri üretime geçmesi planlanıyor. ABD ordusunun kullanımına ise 2027 yılından itibaren sunulması bekleniyor.

AR teknolojisi kullanılacak cihazın, teknoloji ve sosyal medya kullanıcılarını çeken en önemli özelliği ise; sadece bir göz hareketi ile sosyal medyadaki herhangi bir paylaşımın herkesten önce paylaşılması veya beğenilmesi olacak. Yani, bu gözlük sayesinde göz kırpma hamlesi hızında paylaşımlar yapılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı