Blog

Fenomenlerde Sonradan Meydana Gelen Sıradışı Değişimler

Sosyal medya, gelir anlamında iştahları kabartacak bir noktaya geldi. Durum böyle olunca da, bu pazardan istediği payı almak isteyenler, farklı alanlara yönelerek gelir elde edebilecekleri kanallar ve sayfalar açmakta. Bu sayede ciddi paraları ceplerine koymaktadırlar. Bununla birlikte, bir süre sonra, sosyal medyadaki pozitif algının sonucunda, fenomenlik kapısı, sonuna kadar açılıveriyor. Tabii ki burada, fenomen olmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Peki sizce fenomenlerde meydana gelen değişimler neler olabilir? İşte bizim gözlemlediğimiz değişiklikler…

Değişimlere Bilimsel Bakış

Marmara Üniversitesinden İletişim Fakültesi Bilişim Ana Bilim Dalından Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şevki Işıklı ve yardımcı asistanı Ulkar Gulmammadzada tarafından yapılan bir araştırma sonucu paylaşıldı. Buna göre, beğen, yorum, abonelik, paylaşımlar ve diğer tüm sosyal medya detaylarının her biri, fenomen veya fenomen adayı için birer farklı duygu ve bu duygunun farklı boyutta yaşanmasını sağlıyor.

Buna göre en fazla etki bırakan durum, paylaşımlar kısmı. Bir fenomeni en çok pozitif olarak etkileyen şey, fenomenin paylaştığı paylaşımların üçüncü kişilere aktarılması. Bu da bir yönü ile; fenomenler için toplumsal onay makamı işlevinin görüldüğü anlamına geliyor. Araştırmada dikkat çeken en önemli detaylardan biri de; Fenomenlerin sadece binde birinin istediği tarzı benimsediğidir. Fenomenler, istemedikleri veya tasvip etmedikleri rollere, sadece beğenilmek ve beğenilmeyi sürdürmek amacı ile bürünüyorlar. Bu da, bir süre sonra huzursuzluğa ve mutsuzluğa neden olabildiği gibi, geriye dönüşün daha zor olduğu bir sürece girmeye neden oluyor.

Araştırmada, bir çok fenomen veya fenomen adayı ile yüz yüze görüşmeler yapılarak ankete konu sorular sorulmuş ve içtenlikle cevaplanmış. Anketin en önemli ve dikkat çeken noktalarından biri de, her 3 fenomenin 2’sinin, bu işe hiç bulaşmamak istediklerini gösteriyor.

 

[affiliate_news id=”3394″]

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı