Mobil

Google Bugün 21 Yaşına Bastı

Bugün Google’a giren herkes mütevazi bir Doodle ile karşılaştı. Google’nin 21. yılını kutlamak üzere oluşturulan bu Doodle’a tıklayanlar, bir kutlama veya animasyon ile karşılaşmak yerine mütevazi bir alana yönlendiriliyor. 21. yılını kutlayan Dünya’nın en büyük şirketi ve en büyük arama motoru konumundaki Google’nin bu tutumu, diğer büyük şirketler için büyük bir örnek oldu. Zira, Hintli CEO’su Sundar Pichai’nin bu tutumunun takdire şayan olduğunu belirtmek gerekir. Reklam ve kutlama bütçesinin ise sosyal sorumluluk projelerinde kullanılacağı haberini duymak bizi heyecanlandırdı.

Dünya’nın En Büyük Arama Motoru 21 Yaşında

4 Eylül 1998’de ilk anlaşmalar yapılarak görücüye çıkan bu arama motoru, başta sadece listelenen bir arama alanı sunuyordu. Aradığınız kelimeler ile pek ilgisi olmayan ama kategori olarak sunulan bu sekmelerde, siz kendi aradığınızı bulmak zorundaydınız. Gün geçtikçe Arama Motoru Optimizasyonu gibi eklentilerin daha güçlü kullanılmaya başlanması ile bırakın tüm kelimeyi bırakmayı, sadece bir harf dahi girdiğiniz karşınızda dilediğiniz web sayfalar listelenerek mükemmel bir kullanım imkanı sunmaya başladı. Günümüzde YouTube, Nest Labs, AdMob ve DoubleClick gibi yan kuruluşlar ile de daha da büyüyen Google’nin yeni yaşı ile birlikte daha fazla yenilik eklenmesi de planlanıyor.

4 Eylül’de Kurulmasına Rağmen Kutlama Günleri Değişebiliyor

Google’nin resmi kuruluş tarihi 4 Eylül 1998. Ama Google sadece ilk 3 yılda bu tarihte kutladıktan sonra, geriye kalan tüm yıllarda farklı tarihlerde kutlama etkinlikleri planlamıştı. Bunun nedeninin ne olduğu tam bilinmiyor ama Google sürekli olarak farklı tarihlerin seçilmesini bir şekilde kendi iç politikaları ile izah ediyor.

Kendi araba yazılımlarından tutun da Android yazılımlarına değin dev bir platforma hükmeden Google’nin bu yeni yılını biz de teknogaste ailesi olarak tüm içtenliğimizle kutlar, meslektaşlarımıza nice yıllar dileriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı