Haberlerİnternet

Google Haritalara Gizli Mod Özelliği Geliyor!

Google’ın sahip olduğu Google Maps uygulaması dünyanın en fazla kullanıcısı olan navigasyon uygulamasıdır. Kullanıcıları tarafından uzun zamandır beklenen Gizli Mod özelliği sonunda kullanıma sunulacak aşamaya geldi. Kullanıcılar gizli mod seçeneğini etkinleştirdiğinde aynı youtube ve chrome gibi arama geçmişleri kayıt altına alınmayacak.

Özellik Google I / O 2019 etkinliğinde tanıtılmıştı!

Google haritalarda gizli mod özelliği geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleşen Google I / O 2019 etkinliğinde tanıtılmıştı. Uzun süren test kullanımlarından sonra kullanıcıların kullanımı için hazır olan bu özellik, bu ay içinde Android kullanıcıları için yayınlanacak. Ancak  İOS işletim sistemi için ne zaman yayınlanacağı konusunda resmi bir bilgilendirme olmadı.

Haberimize konu olan Google Haritalar “gizli mod” özelliğini kısaca anlatacak olursak eğer uygulama içinde konumunuzu kayıt etmeyecek ve aramalarınızı gizleyecek. Bu özellik aktifken yapılan aramalar profilinizle bağlantılı hale gelmeyecek. Bunun benzeri özellikler Youtube ve Google arama servisinde mevcut. Google kullanıcıların gizliliklerine önem veren bir şirket olarak dikkat çekiyor.

Google’ın kullanıcı gizliliği konusunda getirdiği tek yeni özellik bu değil. Google sahip olduğu Youtube video platformu içinde otomatik geçmiş silme özelliği getiriyor. Kullanıcılar artık arama ve izleme geçmişlerini belirledikleri zaman dilimi dolunca otomatik silinmesi konusunda gerekli ayarları girebilecek. Farklı bir anlatım ile YouTube, belirlediğiniz süre dolunca arama geçmişinizi sizin için silecek.

Bunların haricinde Google’ın şifre güvenliği uygulaması Google Chrome’a tamamen eklenebilir. Bu uygulama 1 milyon Chrome kullanıcı tarafında kullanılıyor. Bu uygulama şifrenizin saldırıya uğrayıp uğramadığını araştırıyor ve şifre güvenliğiniz için sizleri gerekli durumlarda uyarıyor.

[affiliate_news id=”3476″]

Google, rakip firması Facebok’a göre kişisel gizlilikler konusunda daha hassas ve iyi niyetli davranışlar sergiliyor ancak reklam gösterimleri için insanların bilgilerini saklıyor olması pek çok internet kullanıcısı için endişe verici bir durum olarak kabul görüyor. Bakalım gelecekte reklam servislerinde kişisel gizlilik haklarını korumak adına çalışmalar yapacaklar mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı