Haberler

Günde 20 Dakika Yürüyüş Daha Zeki Yapıyor

Bilim insanlarının son yaptığı çalışmalarda, spor yapmak ile insan zekasının ilginç bir bağlantısını keşfetti. Yani şöylede denebilir ki insan vücudu dinç tutmak sayesinde aynı şekilde beynimizi de dinç tutabiliyoruz.

Elde edilen verilere göre, günlük olarak yirmi dakika boyunca orta ağırlıkta egzersiz yaparsanız, ömrünüz 12 ila 14 sene oranında arttığı ve bununla birlikte, Alzheimer riskinin de büyük oranda azaldığı anlaşıldı.

Son yapılan çalışmalarda ise fiziksel olarak dinç olmanın, beyin işlevleri arasında net bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya takılan insanlar, iki dakika süresince en hızlı şekilde yürümeye çalıştırlar. Belirlenen süre içinde yürüme mesafesini ölçen bilim insanları, erkeklerin 201, kadınların ise 195 metre yürüdüğünü gördüler.

Günde 20 Dakika Yürüyüş Daha Zeki Yapıyor
Günde 20 Dakika Yürüyüş Daha Zeki Yapıyor

Bundan sonra ise katılımcılara bilişsel testler yapan araştırmacılar, tüm katılımcı insanların bilişsel düzeyleri düşünce, fiziksel olarak da performanslarının düştüğünü fark ettiler. Ayrıca bu durum yaş fark etmeksizin yaşlı ve genç tüm insanlarda görülen bir durum.

Bilim insanları, katılımcıların, MR sonuçlarını aldıktan sonra beyaz madde mikro yapısının bilişsel performans ile ilgili olduğunu keşfettiler.

Beyaz madde, öğrenmeyi, insan beynini etkileyen, beynin farklı alanları arasında etkileşim olmasını sağlayan, miyelinli aksan parçalarından oluşur.  Merkezi sinir sistemimizde bilgi transferi konusunda sorumluluğu olan beyaz madde, zinde olan insanlar için daha iyi çalışıyor. Kısacası fiziksel olarak dinç olan insanların beyni daha analitik çalışıyor.

Bilim araştırmaları, daha hızlı doğru kararlar alabilmemiz için, her gün düzenli olarak en az 20 dakika yürümemiz gerektiğini söylüyor. Bu sadece fiziksel değil, zihinsel olarak da insanları olumlu olarak etkileyecek. Günlük küçük egzersizler hayatlarımıza entegre edersek eğer, anatilik düşünme, doğru karar verme, hafızamızı hızlı ve doğru kullanma, geçmiş hataları hatırlama gibi konularında daha yetenekli olacağız.

[affiliate_news id=”2577 “]

Ne demiş atalarımız sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı