Bilim ve TeknolojiHaberler

Günde 4 Bardak Çay İçenler Daha Sağlıklı

Bilim adamları son zamanlarda çay üzerine yaptıkları araştırmalarda, gün içinde 4 ve daha fazla kez çay içen insanların daha sağlıklı olduğunu ortaya koyan bir sonuca vardı.

Bilim adamları son zamanlarda çay üzerine yaptıkları araştırmalarda, gün içinde 4 ve daha fazla kez çay içen insanların daha sağlıklı olduğunu ortaya koyan bir sonuca vardı. 60 yaşını doldurmuş 36 kişi ile 3 sene boyunca süren bilimsel incelemeler sonucunda; günün belirli saatlerinde çay içme alışkanlığına sahip olan insanların beyinleri daha sağlıklı olduğu anlaşıldı.

Günde 4 Bardak Çay İçenler Daha Sağlıklı

Sağlıklı ve uzun bir ömür için bilim insanları her zaman araştırmalar yapmıştır. Aslında bu konu sadece bugün değil antik çağda bile sağlıklı yaşam için çalışmalar yapıldığı gözlemlenmiştir. Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar sonucunda günde en az 4 bardak çay içmenin sağlıklı bir yaşam için önemli bir rol oynadığı anlaşıldı.

Çay insanlık tarihinde çok eski ve önemli bir yere sahip. Milattan önce 2737 senesine dayanan çayın tarihi,  efsane Çin imparatoru olan Shennong’un, içinde kurumuş yaprak olan bir suyu içmesiyle insanlar tarafından keşfedilmiştir. Shennong yanlışlıkla içtiği yeşil çay için ferahlatıcı olarak tanım koyar ve o önemler sadece Çin’in en zenginleri tarafından içilebilir bir içeceğe dönüşür. Milattan sonra 800’lü yıllara gelindiğinde Çin’in popüler çay ustası Lu Yu, klasik siyah çay ile ilgili ilk yazılı kaynaklardan birini yayınlayarak, çayın nesiller boyunca hayatlarımızda olmasını sağlayacaktır.

Bilim adamları 3 yıl boyunca çay içen insan ve içmeyen insanların üzerinde incelemeler yapmış ve sonuç olarak çay içme aktivitesini düzenli olarak gerçekleştiren insanlar, yaşamlarının devamında sağlıklı bir beyine sahip olmasını sağlıyor. Bilim insanları tarafından 2015 senesinde başlayan bu araştırma için 60 yaşının üzerinde 36 kişi incelenmiştir. Araştırmacılar 3 yıl boyunca bu insanların genel sağlık durumlarını, fiziksel beceri oranlarını ayrı ayrı incelediler.

Yapılan tüm incelemeler sonucunda ise 25 yıl boyunca günde 4 bardak olmak üzere çay tüketen insanların beyin sağlığı daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.

 

Türkiye Çayla Ne Zaman Tanışmıştır

Günümüzde Türkiye en fazla çay tüketen ülke olarak bilinmektedir. senelik ortalama kişi başı 7 kiloya yakın çay tüketimi gerçekleşen ülkemiz dünyada bu konuda en iddialı ülkeler arasında yer alıyor. Çayın gelişmesine öncülük eden İngiltereden bile daha fazla çay içme oranına sahibiz.

Atatürk’ün teşvikleriyle kalkınma hareketlerinden biri olacak olan çay üretimine önem 1930’larda Rizeye 70 ton çay tohumu ekerek önem vermiş olan Türkiye günümüzde hem üretim hemde tüketim konusunda dünyada rakipsiz durumda.

Günümüzde ülkemizde çay içeceği günün her öğünüyle yada öğün haricinde tüketilen bir durumdadır. Demlilik seviyesine bağlı değişik isimler alır. Bunun yanı sıra toz şeker ya da kıtlama şeker türleriyle tüketilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı